Egipčanske mumije

Ljudje se tetoviramo že več kot 5000 let

R.T.
4. 3. 2018, 16.40
Deli članek:

Tetovaže, ki so jih raziskovalci našli na več kot 5000 let stari mumiji iz Egipta, kažejo na dolgotrajno prakso trajne poslikave telesa pri ljudeh.

Youtube

Tetovaže divjega bika, ovce in motivov v obliki črke ‘S’ na dveh mumijah iz starega Egipta, so najstarejše najdene slikovne poslikave človeškega telesa. Nedavno odkritje prinaša nove poglede na to prastaro človeško prakso.

Raziskovalci so tetovaže našli na dveh naravno mumimficiranih truplih, ki izvirata iz konca 4. tisočletja pred našim štetjem. Gre za trupli moškega in ženske, ki sta na območju Egipta živela še pred poenotenjem države pod prvim faraonom Narmerom leta 3100 pred našim štetjem.

Kar je še posebej zanimivo je dejstvo, da so tetovaže našli tako na moškem kot na ženskem truplu. Dosedaj so arheologi namreč bili prepričani, da je bilo tetoviranje v starem Egiptu dovoljeno samo za ženske.

Tetovaže so sicer del mnogih starih kultur. Najstarejši znan primer tetoviranega telesa je sicer alpski ledeni mož Ötzi, ki je imel na telesu kar 61 tetovaž v obliki črt. Te naj bile sicer posledica akupunkturnega zdravljenja in ne krašenja telesa.