Obtožena in v priporu

Nekdanja vodilna v Lafargeu naj bi financirala džihadiste

G.G./STA
9. 12. 2017, 15.09
Posodobljeno: 9. 12. 2017, 15.18
Deli članek:

V preiskavi suma, da je največji svetovni proizvajalec cementa, švicarsko-francoski LafargeHolcim, neposredno financiral skrajno skupino Islamska država (IS) v Siriji, je obtožba doletela še dva nekdanja vodilna v družbi.

Profimedia
Ob odprtju Lafargeove tovarne cementa v iraškem Bazianu.

Proizvajalec cementa naj bi v letih 2013 in 2014 financiral delovanje Islamske države in s tem omogočal nadaljnje delovanje svoje tovarne v Siriji. Lafarge je tovarno v Džalabiji kupil leta 2007, proizvodnjo so tam zagnali leta 2011, tri leta kasneje pa so jo zaradi nemirov in varnostnih groženj zaprli.

V petek sta se nekdanji generalni direktor Bruno Lafont in nekdanji vodilni pri poslih v Siriji Christian Herrault morala zglasiti na zaslišanju na sodišču v Parizu, po zaslišanju pa sta ostala v priporu. Že v četrtek je podobna obtožba doletela tudi že nekdanjega generalnega direktorja družbe Erica Olsena. Vse tri so policisti priprli v sredo.

Profimedia
Bruno Lafont

Priznali "nesprejemljive prakse"

Francoska vlada je septembra lani proti Lafargu vložila obtožnico zaradi kupovanja nafte za tovarno v Džalabiji, kar bi bilo v nasprotju s sankcijami Evropske unije proti režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada.

Marca letos so nato v družbi priznali, da so se v Siriji posluževali "nesprejemljivih praks" za ohranitev delovanja tamkajšnje tovarne. Območje okrog tovarne so namreč leta 2013 nadzorovale različne oborožene skupine. Lokalno podjetje naj bi plačevalo tamkajšnjim skupinam, da so omogočile dobavo nafte.

Ob tem se je družba, ki se je predlani združila s švicarskim proizvajalcem cementa Holcim, z IS dogovorila, da so skrajneži njihove uslužbence in dostavljavce spuščali prek nadzornih točk. Poleg tega pa so skrajnežem plačevali tudi davke ter od njih kupovali licence.

Herrault je spomladi priznal, da je prišlo do nekaterih spornih praks, vendar pa so bili vodilni v Parizu o tem obveščeni. To pa je zanikal Lafont, ki je vztrajal, da o tem ni vedel ničesar.

Nekdanji prvi mož tovarne v Džalabiji Frederic Jolibois, ki je tudi med preiskovanci, je priznal, da so nafto kupovali od "nevladnih organizacij", neuradno kurdskih in islamskih skupin, kljub embargu EU.

Lafarge je v Siriji ostal do leta 2014 in v državi vztrajal dve leti dlje od ostalih francoskih družb. Preiskovalci pa se ukvarjajo tudi z obtožbami o tem, ali je Lafarge ustrezno poskrbel za varnost zaposlenih iz Sirije, ki so v tovarni ostali po poletju 2012, ko je državo zapustilo vodstvo tovarne.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala