Nov sedež Evropske agencije za zdravila (Ema) z okoli 900 zaposlenimi bo torej v Amsterdamu, nov sedež Evropskega bančnega organa (Eba) z okoli 200 zaposlenimi pa v Parizu. Obe agenciji imata zdaj sedež v Londonu, a se bosta po brexitu selili na ozemlje unije.
Za sedež agencije za zdravila se je najprej potegovalo 19 kandidatov: Amsterdam, Atene, Barcelona, Bonn, Bratislava, Bruselj, Bukarešta, Dublin, Dunaj, Helsinki, Koebenhavn, Lille, Malta, Milano, Porto, Sofija, Stockholm, Varšava in Zagreb. Tik pred glasovanjem so od kandidature odstopile Hrvaška, Malta in Irska. Po prvem krogu glasovanja so imeli največ glasov Milano (25) ter Amsterdam (20) in Koebenhavn (20), v tretjega pa sta se uvrstila Milano in Amsterdam.
Za sedež bančnega organa se je potegovalo osem mest: Bruselj, Dublin, Dunaj, Frankfurt, Luksemburg, Pariz, Praga in Varšava. V drugem krogu so Dublin, Pariz in Frankfurt prejeli po trinajst, deset in štiri glasove.
Kot vselej gre pri takšnih odločitvah za trgovanje z najrazličnejšimi položaji in interesi, na primer kmalu se sprosti položaj šefa evroskupine, preseliti pa bo treba tudi del varnostno-nadzornega centra Galileo, ki ima sedež na Otoku in v Franciji.
Slovenija je v bitki za agencijo za zdravila podpirala Milano, njen favorit v primeru bančne agencije pa ni znan. Minuli teden je sicer vlada sprejela sklep o kandidaturi Slovenije za sedež varnostno-nadzornega centra Galileo, kar je verjetno igralo vlogo pri slovenski taktiki pri današnjem trgovanju.