Steve Bannon je bil ključnega pomena za zmago Donalda Trumpa na predsedniških volitvah, vendar pa je trenutni pritisk na Belo hišo prevelik, da bi lahko ostal na položaju.
Bannon se je k Trumpu preselil v času lanskoletne kampanje z desničarske spletne strani Breitbart News, ki jo je vodil, in njegova ter Trumpova strategija lova na razočarane in obubožane bele volivce po propadajočih delih ZDA se je v nasprotju z vsemi pričakovanji izkazala za uspešno.
Bannon je v Beli hiši zastopal desno nacionalistično strujo in se zapletal v spore z nekdanjim šefom kabineta Reincem Priebusom, Trumpovim zetom in svetovalcem Jaredom Kushnerjem, svetovalcem za nacionalno varnost generalom Herbertom McMasterjem, teden dni tudi s kratkotrajnim direktorjem komunikacij Bele hiše Anthonyjem Scaramuccijem, ki ga je vulgarno obtožil, da piha v lastni rog, in na koncu še z generalom Johnom Kellyjem, ki je prevzel položaj šefa kabineta po Priebusu.
Kam pelje ta kaos?
Trumpovo predsednikovanje je od samega začetka po prisegi 20. januarja v znamenju kaosa, ki pa še ni bil nikoli tako velik, kot je sedaj zaradi Trumpovega odziva na tragične nemire v Charlottesvillu konec preteklega tedna, kjer je skrajni desničar do smrti povozil 32-letno žensko, Trump pa je krivdo za nasilje pripisal tako neonacistom kot njihovim nasprotnikom, česar pred njim še ni storil noben predsednik v zgodovini.
Na Trumpa so se vsule kritike z vseh strani, razen s strani skrajne desnice, ki ga hvali za pogum. Bannon je v pogovoru za revijo American Prospect, za katerega je potem trdil, da ni bil za objavo, skrajno desnico označil za klovne, obenem pa je izrazil zadovoljstvo nad prepirom okrog odstranjevanja spomenikov rasistični konfederaciji, ki naj bi politično pomagal Trumpu.
Vrag je vzel šalo
Nekdanji predsedniški kandidat Mitt Romney je danes sporočil, da je vrag vzel šalo in se mora Trump nemudoma opravičiti ter izbrisati vsako moralno primerjavo z neonacisti in njihovimi nasprotniki.
Trumpa je opozoril, naj se zresni tudi njegov dežurni navijač nekdanji predsednik predstavniškega doma kongresa Newt Gingrich, republikanski senator iz Tennesseeja Bob Corker ga je v četrtek označil za neuravnovešenega, demokrati zahtevajo posebno resolucijo o izreku ukora predsedniku, vse več republikanskih senatorjev pa izjavlja, da se predsednika in njegovega vpliva na volilno bazo več ne bojijo.
Če se bo iz preiskave ruske afere posebnega tožilca Roberta Muellerja kaj izcimilo, potem je to zlovešča napoved za morebiten postopek odstavitve predsednika ZDA.
Trda koža
Trump ostaja kljubovalen in neusmiljeno udriha čez svoje republikanske kritike v senatu, kar skrbi njihove kolege, ki si ga še ne upajo kritizirati. Gospodarska agenda, s katero želi Trump pognati gospodarsko rast v ZDA, je v senci sporov okrog rasizma, izgubljanje senatnih republikancev zaradi žalitev pri tem ne pomaga, otrpnila pa je tudi borza, ki je doslej veselo rasla.
Bannon je šel v nos številnim Trumpovim zaveznikom v Beli hiši in kongresu, vendar pa so analitiki prepričani, da nova zamenjava ekipe ne bo pomagala, če "trener" ostane takšen kot je - brez discipline in zmožnosti upoštevanja nasvetov.
Trump se poleg tega z Bannonom glede strategije in politike večinoma strinja. Najbolj ga je motilo to, da so mediji Bannona razglasili za "resničnega" predsednika ZDA, revija Time pa ga je kot takega celo dala na naslovnico.
Kaplja čez rob pa naj bi bila po poročanju televizije CNN to, da je Bannon javno nasprotoval uradni politiki ZDA do Severne Koreje okrog njenega jedrskega in raketnega programa.
V intervjuju za revijo American Prospect je zatrdil, da je spor s Severno Korejo le postranska igra ekonomskega spopada s Kitajsko in obenem tudi, da vojaške rešitve spora ni. Trump s svojo ekipo nacionalne varnosti govori o nadaljevanju diplomatskega pritiska, vendar je na mizi tudi vojaška opcija.