Ameriški predsednik Donald Trump se je v petek preko twitterja znebil svojega šefa kabineta Reinca Priebusa in na njegov položaj nastavil dosedanjega ministra za domovinsko varnost upokojenega generala Johna Kellyja, ki bi naj vnesel nekaj več reda v eno najbolj kaotičnih Belih hiš ameriške zgodovine.
Trump je najprej tvitnil, da z veseljem obvešča o imenovanju Kellyja na položaj šefa svojega kabineta, tiskovna predstavnica Bele hiše Sarah Huckabee Sanders pa je prenesla predsednikovo sporočilo, da gre za enega resničnih zvezdnikov vlade, ki je pomagal zapečatiti mejo in zmanjšati nezakonito priseljevanje v ZDA za 70 odstotkov.
"Cela administracija ga ima rada in z njim s ene more nihče primerjati," se glasi Trumpovo sporočilo, ki dodaja, da Kelly začne v ponedeljek zjutraj.
Trump se obenem zahvaljuje Priebusu za služenje. Skupaj naj bi veliko dosegla. "Priebus je bil zvest v svoji predanosti predsedniku. Predsednik se mu zahvaljuje za veliko služenje državi in pravi, da bo vedno ostal član Trumpove ekipe," je sporočila Sandersova.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Priebus pa je sporočil, da mu je bilo v čast služiti predsedniku in državi. Trumpu se je zahvalil za priložnost in zagotovil, da bo še naprej trden podpornik predsednikove agende in politik.
"Ne morem si zamisliti boljšega naslednika kot je general John Kelly in mu želim božjega blagoslova ter veliko uspeha," je sporočil nekdanji šef republikanske stranke.
Sandersova v kratkem pogovoru z novinarji ni imela odgovora vprašanje ali je šlo za Trumpovo ali Priebusovo odločitev, vedela pa je, da dogodek ni posledica žalitev novega direktorja komunikacij Bele hiše Anthonyja Scaramuccija, ki je Priebusa napadel kot paranoika, ki nepooblaščeno spušča informacije v medije.
Scaramuccijev prihod v Belo hišo je povzročil odstop tiskovnega predstavnika Bele hiše Seana Spicerja in takojšnje spore s Priebusom, ki je bil v Beli hiši kot neke vrste republikanski strankarski nadzornik, da predsednik ne bo prepogosto ubral svoja pota. Trump pa ga je - upravičeno ali ne - krivil za nered, zmešnjavo in uhajanje informacij v javnost, vendar je Priebus vztrajal.
Imel je izjemno težko nalogo, saj za razliko od predhodnikov pri drugih predsednikih ni imel pravega dostopa ali vpliva na Trumpove velikokrat impulzivne odločitve. Šefi kabinetov Bele hiše so bili prej tisti preko katerih se je prihajalo do predsednika in so vsaj večinoma ves čas vedeli kaj predsednik dela ali razmišlja. Bili so tudi šefi v pravem pomenu besede, saj so vsi zaposleni v Beli hiši odgovarjali najprej njim.
V Trumpovi Beli hiši pa je bil Priebus le eden od štirih centrov moči in najšibkejši. Eni gravitirajo okrog političnega stratega Steva Bannona, ki si ne pušča ukazovati razen Trumpu. Drugi so okrog Trumpove družine in prijateljev na čelu z zetom Jaredom Kushnerjem, tretji so strankarski nameščenci, ki so ubogali Priebusa, glavni center moči in tudi edini pa je ostal Trump.
Priebus je bil velikokrat tako kot vsa Amerika presenečen nad predsednikovimi potezami in se je potem z člani urada za komunikacije lovil, da te odločitve brani v javnosti. General Kelly je doslej užival veliko spoštovanje predsednika, ki upa, da mu bo uspelo vnesti več reda predvsem pa zaustaviti uhajanje informacij v javnost.