Nepremičninski posli

V mesto Arabcev je državljanom BiH vstop prepovedan

M.K.
22. 10. 2016, 10.29
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Jugovzhodno od Sarajeva je nastalo posebno mestno naselje Sarajevo Resort Osenik, prvo arabsko mesto v Bosni in Hercegovini.

Youtube
Idilično naselje na obronkih Sarajeva je prav posebno mesto.

Prvo naselje zaprtega tipa v BiH je ograjeno z visoko ograjo, varuje pa ga zasebna varnostna služba. Vsi lastniki hiš so Arabci. Trenutno je v njem 160 hiš in veliko spremljevalnih rekreativnih vsebin. Na sredini naselja je veliko jezero, v pripravi pa je tudi gradnja novih hiš, piše biznisinfo.ba.

To pravo malo mesto se nahaja v Tarčinu, je zdaj zapuščeno, zato lahko vsem, ki pridejo tja ob določenem času, dovolijo vstop in ogled. Čez poletje je bilo mesto polno Arabcev, Bosanci pa vanj niso smeli vstopiti, razen tistih, ki so tam delali, kot denimo natakarji, sobarice, varnostniki in podobno. In tako bo tudi prihodnje poletje.

Lastniki hiš so Arabci, ki se ne želijo mešati z lokalnimi prebivalci. Imajo svoje običaje glede oblačenja, vedenja, opravljanja molitev in tako dalje, ter ne želijo, da bi jih pri tem kdo motil ali pa jih opazoval, je za Dnevnik.hr povedal sogovornik portala biznis.info, ki je hotel ostati neimenovan.

Zato je to mesto za njih idealno, saj se v njem počutijo kot doma, le da so tukaj obdani z vodo in zelenjem. Tukaj bodo preživljali poletne mesece v prijetnih podnebnih razmerah, potem pa se bodo vrnili domov.

Hiše so bile naprodaj za približno 150 do 160 tisoč evrov, vendar jih niso ponudili na trg v BiH, pač pa je bilo zanje veliko zanimanje v Kuvajtu, od koder je tudi lastnik. V naselju naj bi sicer lahko namestili 1125 turistov, projekt pa so začeli graditi leta 2013. Naselje je začelo delovati že oktobra lani.

Ugledni profesor na Filozofski fakulteti v Sarajevu, Esad Duraković, je pred nedavnim opozoril, da bi takšna tekma za nepremičninami in denarjem utegnila imeti pogubne posledice za prihodnost BiH. Množični naval Arabcev na nepremičnine v BiH je opisal kot »neko posebno strategijo, katere skrajne posledice trenutno niso vidne, ko pa bodo, bo že prepozno. Verjamem celo, da gre pri vsem tem za nekakšen projekt,« je napisal akademik Duraković, profesor arabskega jezika in književnosti.

Njegovo opozorilo je sledilo neposredno zatem, ko je služba za poslovanje s tujci ministrstva za varnost v BiH začela preverjati poslovanje podjetij, ki nastopajo kot kupci zemljišč. Državljani arabskih držav namreč nimajo možnosti neposrednega nakupa nepremičnin v BiH. Ta pravna ovira pa se zlahka zaobide tako, da zanje to počno pooblaščena podjetja, ki razpolagajo z milijoni evrov.