Hrvaški premier Tihomir Orešković je, tako kot večina ministrov, podprl Karamarka, medtem ko šest Mostovih ministrov meni, da bi moral prvi podpredsednik vlade odstopiti zaradi politične odgovornosti, ker je njegova soproga Ana Karamarko opravljala oglaševalska dela za podjetje glavnega lobista madžarske družbe Mol Josipa Petrovića, ki je tudi dolgoletni Karamarkov prijatelj.
Povezave z rusko in madžarsko energetiko
Mol in hrvaška vlada sta v sporu zaradi Ine, hrvaška energetska družba pa je strateški nacionalni interes, ki ga Karamarko ogroža, ocenjujejo v Mostu, kjer so tudi prvi spregovorili o nevzdržni povezanosti Karamarka in Mola. Mediji so nato objavili vrsto dokumentov, ki so razkrili dolgoletne poslovne povezave Karamarka in Petrovića.
Proti Karamarku je tudi 12 od 15 poslancev Mosta v saboru, ki bo najpozneje 18. junija odločal o nezaupnici prvemu podpredsedniku, kar je zahtevala največja opozicijska stranka SDP, in sicer tudi zaradi politične odgovornosti Karamarka, ki si prizadeva za ustavitev arbitražnega spora z Molom.
Po izbruhu afere je Karamarko od hrvaške komisije za določanje navzkrižja interesov zahteval, naj oceni, ali je kršil zakone o navzkrižju interesov zaradi poslovanja soproge s Petrovićem, preden je postal premier, a je opozicija to ocenila kot figov list, ker so prepričani, da ima Karamarko še tesnejše povezave z madžarskim in celo ruskim energetskim lobijem, ki naj bi ogrožala hrvaške nacionalne interese.
Napoved predčasnih volitev
Petrov je tudi v pogovoru za današnji Večernji list izpostavil, da je Karamarko edina težava v vladi. Njegova stranka je pripravljeni nadaljevati delo z Oreškovićem, če bo Karamarko odstopil. Če bo Karamarko preživel nezaupnico, so pripravljeni na predčasne parlamentarne volitve, ne glede na to, da jim je občutno upadla priljubljenost med državljani, je še povedal.
Karamarko napoveduje, da bo vlada obstala, a brez Petrova, ki ga je označil za »trn v peti«, ki ga bodo odstranili. Za današnji Jutarnji list je tudi dejal, da bodo zagotovili novo večino v saboru ter da predčasne parlamentarne volitve niso v interesu nikogar.
Glasovanje o nezaupnici ni izključeno
Opozicijska SDP se z izjavami ne vpleta v vladne spopade ter čaka na glasovanje o nezaupnici Karamarku. Za uspeh potrebujejo podporo 76 poslancev. Ob enotnosti opozicije in podpori Mosta je nadpolovična večina zlahka dosegljiva, a je še dovolj časa, da si nekateri poslanci premislijo, saj enotnosti ni niti med poslanci Mosta.
V raziskavi, ki jo je v nedeljo zvečer objavila hrvaška komercialna Nova TV, je 35 odstotkov od 602 vprašanih ocenilo, da bo Karamarko prestal glasovanje o nezaupnici v saboru, medtem ko jih 33 odstotkov meni, da bosta sledila nezaupnica in padec vlade.
Več kot dve tretjini anketirancev je prepričanih, da bi Karamarko zaradi afere moral odstopiti, več kot polovica pa jih je mnenja, da so edina rešitev nove parlamentarne volitve. Polovica jih je dejala, da bi Petrov moral odstopiti, če ne bo zrušil Karamarka.