Medtem ko vladne sile ob podpori ruskih vojaških letal nadaljujejo ofenzivo proti skrajni skupini Islamska država, Asad poudarja, da njegova vlada ostaja prožna v pristopu do pogovorov o končanju pet let trajajoče vojne.
"Vendar imajo te zmage hkrati vpliv na sile in države, ki ovirajo dogovor, ker te države, v prvi vrsti Savdska Arabija, Turčija, Francija in Velika Britanija, stavijo na naš poraz na bojišču, da bi okrepile svoj položaj na pogovorih," je dejal sirski predsednik.
Eden večjih porazov za džihadiste
Asad je dal intervju dva po tistem, ko so vladne sile ob podpori ruskih vojaških letal pregnale skrajneže IS iz strateško pomembnega mesta Palmira. To je bil za džihadiste eden večjih porazov, odkar so leta 2014 razglasili kalifat v Siriji in Iraku.
Premirje ne velja za skrajne skupine
Posredni pogovori o Siriji pod okriljem Združenih narodov so bili prekinjeni minuli četrtek, saj je bil dosežen le majhen napredek. Pogovore je omogočila krhka prekinitev ognja v Siriji, ki velja od minulega meseca in za katero sta se dogovorili ZDA in Rusija. Premirje sicer ne velja za skrajne skupine, kot sta IS in Fronta al Nusra.
Odposlanec ZN za Sirijo Staffan de Mistura želi, da bi se na pogajanjih lotili vprašanja politične tranzicije, ki je po njegovih besedah "mati vseh vprašanj". Toda sirska vlada je že pred začetkom pogovorov dala jasno vedeti, da Asadova usoda ne bo na dnevnem redu.
Asad je sicer v pogovoru za rusko tiskovno agencijo zatrdil, da je vladna delegacija pokazala fleksibilnost v pogovorih z opozicijo, da "ne bi zamudili ene same priložnosti" za dogovor.
"Ruska vojaška podpora, podpora, ki jo nudijo prijatelji Sirije, in vojaški dosežki sirske vojske - vse to bo vodilo v pospešitev političnega dogovora in ne nasprotno," je prepričan sirski predsednik.