Po najhujši jedrski nesreči v zadnjih desetletjih so v deželi vzhajajočega sonca zaprli vseh 48 jedrskih reaktorjev. Po odredbi sodišča v Otsuju bosta na Japonskem znova delovala le dva reaktorja.
Odločitev sodišča je hud udarec za premierja Shinza Abeja, ki si prizadeva za ponoven zagon jedrskih elektrarn.
Sodišče je odredilo zaprtje reaktorjev številka tri in štiri v jedrski elektrarni v Takahami, približno 350 kilometrov zahodno od Tokia.
Reaktor številka štiri je bil minuli mesec ugasnjen zaradi tehnične napake le nekaj dni po zagonu, reaktor številka tri pa trenutno še obratuje.
Upravljavec jedrske elektrarne Kansai Electric je sporočil, da bo spoštoval "izjemno obžalovanja vredno" odločitev sodišča in zaprl reaktorja, a je hkrati napovedal pritožbo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Zahtevo za zaprtje reaktorjev so vložili prebivalci prefekture Shiga, ki so trdili, da ogrožata jezero Biwa, glavni vodni vir na tem območju. Po njihovih trditvah bi v primeru nesreče prišlo do onesnaženja jezera.
Po dveh letih premora so na Japonskem avgusta in oktobra lani znova zagnali dva reaktorja, in sicer v prefekturi Kagoshima. Japonci so po katastrofi v Fukushimi še vedno zelo nezaupljivi do jedrske energije in večina jih nasprotuje ponovnemu zagonu jedrskih reaktorjev.
Premier Abe in elektropodjetja si prizadevajo za ponoven zagon reaktorjev, saj so morali energijo, ki so jo pred tem pridobili v jedrskih elektrarnah, nadomestiti z dragimi fosilnimi gorivi.