Moskva je po turški sestrelitvi ruskega lovca na meji s Sirijo 24. novembra uvedla niz gospodarskih sankcij proti Ankari, med državama pa je nastala največja kriza po hladni vojni.
Energetsko podhranjena Turčija se za 55 odstotkov svojega zemeljskega plina in 30 odstotkov nafte zanaša na Rusijo. A Erdogan je v soboto poudaril, da je mogoče najti druge dobavitelje, pri čemer je imel v mislih Katar in Azerbajdžan.
"V najslabšem primeru, to je ničelnim odnosom z Rusijo, govorimo o izgubi devetih milijard dolarjev (8,3 milijarde evrov)," je povedal za gospodarstvo pristojni namestnik premierja. Trenutne napetosti bodo po ocenah Simseka verjetno odnesle od 0,3 do 0,4 odstotka turškega BDP.
Ruske sankcije proti Ankari med drugim vključujejo uvoz nekaterih turških prehrambenih izdelkov in ustavitev prodaje počitniških paketov, kar je zadalo velik udarec turškemu turizmu.
Po besedah Simseka se je zaradi krize občutno zmanjšalo število ruskih turistov v Turčiji in gradbenih pogodb z ruskimi podjetji. "Ruskih turistov je 603.000 manj," je razkril.
Ob tem je poudaril, da je Turčija v Rusiji vedno videla pomembnega partnerja in da nima nobenega namena zaostrovati napetosti. Dodal pa je, da bo Ankara sprejela različne ukrepe, če bo Rusija ohranjala to držo.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je v soboto napovedal, da Turčija išče alternative ruski energiji, in obljubil, da se pod ruskimi sankcijami ne bo sesula.