Svet

Kitajci se dušijo v smogu

STA
9. 11. 2015, 12.19
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Velik del severovzhoda Kitajske, med drugim milijonski metropoli Changchun in Shenyang, so prekrile rekordne plasti gostega smoga. Onesnaženost zraka za kar 50-krat presega standarde, ki jih je določila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Prebivalci se pritožujejo zaradi bolečin v grlu in pekočega občutka v pljučih.

Reuters
Težko dihajo tudi v Harbinu.

V Changchunu, prestolnici province Jilin, ravni zdravju zelo nevarnih majcenih trdnih delcev PM2,5 danes dosegajo 860 mikrogramov na kubični meter, medtem ko po priporočilih WHO povprečje 24 ur naj ne bi preseglo 25 mikrogramov. V Shenyangu, prestolnici sosednje province Liaoning, so ravni PM2,5 v nedeljo narasle celo na 1200 mikrogramov na kubični meter.

V obeh mestih so oblasti razglasile alarm, prebivalce pozvale, naj ostajajo v zaprtih prostorih, tovarnam pa naročile, naj zmanjšajo proizvodnjo. A v kitajski državni tiskovni agenciji Xinhua so te ukrepe označili kot nekoristne. Prebivalci tožijo, da jih, če gredo ven, pečejo oči in pljuča ter boli grlo, zato si mnogi kupujejo maske.

STA
Kolesarji v Shenyangu.

Onesnaženost zraka na Kitajskem vodi v na stotisoče prezgodnjih smrti, med drugim zaradi srčnih napadov, kapi, rakavih obolenj in različnih bolezni pljuč. Onesnaženje je naraščalo skupaj s kitajsko gospodarsko rastjo, jeza zaradi njega med prebivalci pa vse bolj narašča.

Zanj so krivi predvsem ogrevanje domov s premogom, zaradi česar se razmere pozimi še zaostrijo, ter požrešne tovarne in številni avtomobili.