To so prve demokratične volitve po letu 1990, ko vojaški režim ni priznal prepričljive zmage NLD. Volitve leta 2010, ki niso bile niti svobodne niti demokratične, je nato NLD bojkotirala, tako da je USDP zmagala.
Po teh volitvah od leta 2011 državo vodi kvazi civilna vlada, ki je še vedno pod močnim vplivom vojske. Državo je popeljala po poti političnih in gospodarskih reform, ki so privedle do odprtja zaradi vojaških diktatur pol stoletja izolirane države.
Ikona boja za demokracijo, danes 70-letna Aung San Suu Kyi je prepričana, da je sedaj čas za zmago njene stranke. Ker sta njena sinova tuja državljana, ne more kandidirati za predsednico države, kljub temu pa je v primeru zmage NLD že napovedala, da bo vladala ona.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Izrazila je že zaskrbljenost, da bi lahko prišlo do manipulacij z rezultati volitev.
Posebna poročevalka ZN o človekovih pravicah v Mjanmaru Yanghee Lee pa je opozorila, da bi državi lahko grozila nestabilnost in napetosti, če vlada ne bo zagotovila, da bodo izidi volitev sprejeti kot legitimni in verodostojni.
34,5 milijona volilnih upravičencev voli 325 poslancev v spodnjem in 168 v zgornjem domu parlamenta. Oba domova imata sicer tudi neizvoljene poslance, ki jih imenuje vojska.
Volišča bodo odprta do 18. ure po srednjeevropskem času. Uradnih izidov ne gre pričakovati nekaj tednov.