Hekerski vlom je izpostavil več milijonov podatkov ljudi in precej znižal delnice podjetja. Policija je sicer storilca hitro našla in izkazalo se je, da gre za 15-letnega fanta iz Severne Irske, ki po podatkih britanskih medijih uživa v nasilnih videoigricah in živi z mamo samohranilko. Fant, ki je zaradi mladoletnosti neimenovan, naj bi bil samotar, ki redko zapusti stanovanje. Kako je fant vdrl v sisteme podjetja TalkTalk, ni znano, je pa gotovo, da je izpostavil osebne in bančne podatke milijonov ljudi. Te naj bi po podatkih britanskih medijev hitro razgrabili spletni prevaranti in posledice vdora bodo prav gotovo še dolgo vidne. Čutilo jih bo tudi podjetje, saj so že dan po vdoru začele padati njegove delnice, uporabniki pa podjetje množično zapuščajo.
Neimenovani sosed 15-letnega hekerja: "Ni se mi zdel pretirano pameten. Včasih je nenehno tekal naokoli in se spravljal v težave. Bil je tudi malce nesramen."
O STORILCU
Sosedje so o storilcu povedali, da je "fant z otroškim obrazom", tako so ga namreč poimenovali mediji, večino časa preživel v stanovanju. V šoli so ga večkrat suspendirali in nazadnje iz šole tudi vrgli, zato ga je mati, ki ni zaposlena, sama učila doma. A kot kaže, je večino časa preživel za računalnikom. Eden od sosedov je še povedal, da je večkrat videl, da ima fant prižgano luč tudi sredi noči ali proti jutru. Glede na njegove objave po družbenih omrežjih je fant oboževal nasilne videoigre, kot je Grand Theft Auto. Na svojem blogu je zapisal tudi, da bi bil rad profesionalni igralec videoiger. In takoj bi mnogi radi njegovo dejanje naprtili videoigram, češ da so krive za vdor, a dejstvo je, da takšne igre igrajo milijoni po vsem svetu, pa česa takšnega ne storijo. Poleg tega profesionalni igralci videoiger lahko dejansko zaslužijo velike vsote denarja. »Nikoli ni hotel oditi v šolo,« je povedal eden od družinskih prijateljev, »zelo majhen je in morda tudi zaradi tega noče zapustiti svojega stanovanja. Kolikor vem, nima pravih prijateljev.«
Temni splet
Temni splet deluje enako kot tako imenovani navadni splet, le da strani iskalniki, kot je Google, ne morejo najti. Uporabniki potrebujejo posebno programsko opremo, da dostopajo do teh strani, ki pogosto vsebujejo stvari, ki so nelegalne. Navadno gre za skupine ljudi, ki se povežejo med seboj, a nočejo, da bi delili stvari z vsemi uporabniki.
PREISKAVA
V četrtek so računalniški analitiki preiskovali fantov računalnik in po nekaterih podatkih naj bi našli naslove drugih računalniških navdušencev, s katerimi je bil fant v stiku. Tako obstaja možnost, da fant ni deloval sam, kar lahko pomeni, da bo prišlo do novih aretacij. A najprej bodo morali podatke dešifrirati, saj je večino, kar je pisal, pisal v računalniški kodi. Fanta so aretirali v ponedeljek ob štirih popoldne in ga za sedem ur zadržali na policijski postaji v County Antrimu, kaj točno se je dogajalo na zaslišanju, pa seveda ni znano. Po sedmih urah so ga proti varščini izpustili.
SPOROČILO
Kmalu po vdoru naj bi v podjetje prišlo sporočilo, da je za vdor odgovorna neznana skupina, ki zahteva denar. Vsote policija zaenkrat ni izdala. Prav tako ni znano, ali so sporočilo poslali prevaranti, ki so želeli izkoristiti situacijo, ali ga je poslal aretirani najstnik. To je sicer že tretji kibernetični napad na podjetje TalkTalk v zadnjih osmih mesecih in vsakič so bili napadalci vsaj delno uspešni. Iz podjetja so še sporočili, da je tokrat napadalcem ali napadalcu uspelo dobiti rojstne datume, bančne sortirne kode in številke računov, ne vedo pa, koliko njihovih strank je dejansko ogroženih. Na tako imenovanem temnem spletu (dark web) kroži na desettisoče evropejskih identitet, vključno z bančnimi informacijami, ki so dovolj, da lahko heker pobere denar. In te se prodajajo za okoli 20 dolarjev na osebo.
NAMEN VDORA
Seveda bi glavni namen vdora lahko bila pač najstniška objestnost. Morda je želel samo poskusiti, da vidi, ali mu bo uspelo. Morda je res želel priti do večje vsote denarja. Vprašanje je, ali bomo kdaj izvedeli dejanski razlog, a zanimivo je, da se večina britanskih medijev osredotoča na njegovo igranje igric. Očitno je v človeški naravi, da se razlogi iščejo zunaj, ne v samem človeku, ki je neko dejanje pač storil.