Četverica, ki jo obtožujejo smrti "več kot ene osebe" in "tihotapljenja migrantov", naj bi še danes stopila pred sodnika, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Dvanajst beguncev, vključno s triletnim dečkom, je umrlo, ko sta se v sredo potopila čolna, s katerimi so bili begunci na poti iz Turčije na grški otok Kos.
Poleg kurdskega dečka Aylana Kurdija, čigar truplo je naplavilo na turško obalo blizu turističnega kraja Bodrum, fotografija pa je obšla svet, sta umrla tudi njegov štiriletni bratec Galip in mama Rehan. Družina je bila iz sirskega mesta Kobane na poti k sorodnikom v Kanado, tragedijo pa je preživel samo oče Abdullah. Ta se je danes v mrtvašnici v mestu Mugla zadnjič poslovil od svoje družine. Dečka nista imela rešilnih jopičev, ko se je čoln, na katerem sta bila, potopil sredi noči, oče pa ju ni uspel zadržati ob sebi.
Družina je bila v turškem Bodrumu en mesec in zbirala denar za potovanje v Evropo. Med prečkanjem Egejskega morja je prišlo do tragične nesreče.
Družina je sicer pred vojno bežala že štiri leta. Glede na navedbe novinarja iz domačega mesta družine, Kobane, Mustefe Ebdija, je družina dlje časa živela v Damasku, vendar je bila zaradi vojne vihre primorana večkrat bežati. Leta 2012 se je preselila iz Damaska v Alep, vendar so zaradi spopadov odšli v Kobane. Od tam so zaradi ponovnih napadov Islamske države zbežali v Turčijo.
V 2014 so se skrajneži IS umaknili iz Kobaneja, zato se je družina ponovno vrnila v domače mesto, upajoč na mirno življenje. A junija so se džihadisti ponovno vrnili in družina je znova zbežala. Ker več niso imeli drugih možnosti, so poskušali v upanju na boljše življenje zbežati v Evropo. Družina je bila v turškem Bodrumu en mesec in zbirala denar za potovanje v Evropo. Med prečkanjem Egejskega morja je prišlo do tragične nesreče.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Cameron pretresen ob fotografijah mrtvega sirskega dečka
Britanski premier David Cameron je danes izjavil, da so ga fotografije mrtve sirskega dečka na turški obali globoko pretresle. Ob tem je obljubil, da bo Velika Britanija izpolnila svojo moralno odgovornost v migrantski krizi.
Kljub temu ni napovedal novih konkretnih ukrepov za soočenje z nastalo situacijo, čeprav se v Veliki Britaniji krepi pritisk na vlado, naj v državo spusti več beguncev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Kdorkoli je videl te fotografije, je bil pretresen, in jaz kot oče sem bil globoko pretresen nad pogledom na tistega dečka na plaži v Turčiji," je dejal Cameron med obiskom tovarne na severovzhodu Anglije.
"Velika Britanija je moralna država, zato bomo izpolnili svojo moralno odgovornost," je zagotovil Cameron. "Ni nam vseeno (...) Naredili bomo več, delamo več, zato smo poslali kraljevo mornarico v Sredozemlje," je dodal.
Po njegovih besedah rešitev za migrantsko krizo ni samo v sprejemanju migrantov, temveč je potrebna celovita rešitev.
Cameron je že v sredo dejal, da sprejetje "več in več" ljudi ni odgovor na migrantsko krizo. Namesto tega bi se morali po njegovih besedah osredotočiti na vzpostavitev miru in stabilnosti na kriznih območjih, od koder bežijo ljudje, kot je Sirija.
Vodja škotskih nacionalistov Nicola Sturgeon je vladi očitala ignorantski odnos do tega vprašanja. "Zelo sem jezna zaradi ignorantskega odnosa britanske vlade, zato rotim Davida Camerona, naj spremeni svoje stališče in to danes," je dejala v škotskem parlamentu.
Spletno peticijo s pozivom, naj Velika Britanija sprejme več beguncev, je podpisalo več kot 100.000 ljudi, kar pomeni, da bodo o njej razpravljali poslanci parlamenta. Prav tako so bili danes v številnih britanskih časnikih objavljeni komentarji s pozivi, naj država sprejme več beguncev.