"Zagotovili jih bomo toliko, kolikor bo potrebno," je povedal avstrijski obrambni minister Gerald Klug pred sestankom svojega kabineta, kjer so govorili o vrsti ukrepov v soočanju z migrantsko krizo. Vojaki bodo pomagali pri transportu ljudi in opreme, postavljanju bivališč in zagotavljanju hrane, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Po besedah notranje ministrice Johanne Mikl-Letiner vojakov ne nameravajo takoj vpoklicati na mejah, saj je to, kot je dejala, "zadnji korak". Sicer pa je avstrijska vlada obenem imenovala "migracijskega koordinatorja", nekdanjega bančnika Christiana Konrada.
Avstrija ima svoj glavni sprejemni center v Traiskirchnu, južno od Dunaja, ki je že sedaj prenatrpan z ljudmi, zaradi česar so mnogi primorani spati zunaj. Zvezna vlada je obtožila posamezne avstrijske zvezne države, da zavlačujejo z zagotavljanjem dodatnih namestitev.
Število prosilcev za azil v Avstriji je v obdobju od januarja do junija poskočilo na 28.300, kar je toliko kot lani v celem letu. Oblasti obenem ocenjujejo, da bodo v letošnjem letu zabeležili 80.000 prošenj.
Medtem je Bolgarija zaradi velikega dotoka beguncev na svoje štiri mejne prehode z Makedonijo napotila 25 vojakov in lažja oklepna vozila. "Naša naloga bo okrepiti nadzor, ki ga izvaja mejna policija," je povedal tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva Nikolaj Karaivanov. Dodal je, da bodo število vojakov in oklepnih vozil v naslednji fazi po potrebi povečali, "če bo tako zahtevala situacija".
Bolgarska notranja ministrica Rumijana Bačvarova pa je danes dejala, da je tveganje za ponovitev situacije, kot je bila v Makedoniji, "relativno nizko", saj "vsi vedo, da so bolgarske meje dobro varovane".