Svet

Spolne zlorabe tudi v vrstah Združenih narodov

STA/J.P.
13. 8. 2015, 12.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon je v sredo zaradi niza obtožb o spolnih zlorabah na račun modrih čelad v Srednjeafriški republiki odstavil vodjo misije ZN v tej državi Babacarja Gayeja, poročajo tuje tiskovne agencije.

Arhiv

Ban je povedal, da je odstop Gayeja zahteval po številnih obtožbah o spolnem nadlegovanju in izkoriščanju, za kar naj bi bili krivi pripadniki mirovne misije ZN v Srednjeafriški republiki. Njegovi odločitvi je botrovalo tudi zadnje poročilo Amnesty International o posilstvu 12-letne deklice minuli teden v prestolnici Bangui.

"Ne morem niti pojasniti, kako sem jezen in kako sram me je zaradi poročil o večletnem spolnem izkoriščanju in zlorabah s strani pripadnikov sil ZN," je Ban po poročanju nemške tiskovne agencije dpa povedal novinarjem.

"Ko ZN pošljejo mirovnike, to naredimo zato, da zaščitimo najbolj ranljive skupine ljudi v najbolj pomoči potrebnih krajih na svetu. Ne bom dopustil, da pri ljudeh zaupanje zamenja strah," je dodal.

Srednjeafriška republika se z nestabilnostjo sooča vse od marca 2013.

Ban je še napovedal, da bo danes sklical posebno zasedanje Varnostnega sveta ZN in prek videokonference govoril z vodji vseh misij, poveljniki sil in policijskimi načelniki. V pogovorih namerava izpostaviti odgovornost ZN v preiskavah navedb o spolnih zlorabah.

Banov tiskovni predstavnik Stephane Dujarric je medtem razkril, da so v Srednjeafriški republiki, odkar so tam ZN aprila lani začeli mirovno misijo, zabeležili 57 domnevnih primerov neprimernega vedenja, med katerimi je tudi 11 primerov domnevnih spolnih zlorab.

Obtožbe o spolnih zlorabah otrok v Srednjeafriški republiki med decembrom 2013 in junijem 2014 ločeno preiskuje tudi Francija. Obtožbe se nanašajo na 14 francoskih vojakov, ki so sodelovali v operaciji Sangris pod vodstvom Pariza. Ta operacija ni potekala pod okriljem ZN.

Srednjeafriška republika se z nestabilnostjo sooča vse od marca 2013, ko so muslimanski uporniki Seleka strmoglavili predsednika Francoisa Bozizeja, kristjana. Temu je sledilo 18 mesecev sektaškega nasilja, v katerem je bilo ubitih več tisoč ljudi, milijon pa jih je moralo zapustiti domove.

V državi so najprej posredovale francoske in sile Afriške unije, dokler niso vseh operacij septembra 2014 prevzele sile ZN.

Zanimivosti

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču

Bryan Jonhson
Nesmrtnost: nova resničnost

Nima 27, ampak 47 let: Prvi človek, ki je uspešno pomladil svoje telo

hot dog, pivo, inter miami
Pred Messijevim stadionom

(Video) Je to najdražji hot dog na svetu?

ogledalo
Dober začetek dneva

Zdrave jutranje navade bodo življenje spremenile na bolje