V naslednjih dneh naj bi se mandatar za sestavo nove vlade sestal še s predstavniki desničarske nacionalistične Stranke nacionalnega gibanja (MHP) in kurdske Stranke ljudske demokracije (HDP). Drug krog koalicijskih pogajanj pa naj bi sledil po koncu ramazanskega bajrama, praznika, ki bo zaključil postni mesec ramazan in bo v Turčiji v petek.
Če koalicije ne bo možno sestaviti, bi lahko novembra sledile predčasne volitve. Že pred začetkom koalicijskih pogajanje so se namreč pojavili znaki, da bodo stranke težko dosegle kompromis, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
CHP in MHP med drugim terjata, da bi se zmanjšale pristojnosti predsednika Recepa Tayyipa Erdogana. A AKP nasprotuje razpravi o položaju predsednika, nekdanjega dolgoletnega premierja in soustanovitelja stranke. HDP je medtem že pred volitvami izključila možnost sodelovanja z AKP. MHP pa po drugi strani ne želi sodelovati s kurdsko stranko.
Doslej vladajoča AKP je na volitvah dosegla slabih 41 odstotkov glasov in tako zmagala. A istočasno je prvič po letu 2002 izgubila večino sedežev v 550-članskem parlamentu in tako sama ne more oblikovati vlade.
To je velik udarec za Erdogana, ki je upal, da bo AKP osvojila celo dvotretjinsko večino, s čimer bi lahko v parlamentu brez ovir sprejemali ustavne spremembe ter uvedli predsedniški sistem.
AKP v parlamentu zaseda 258 poslancev, sledi ji CHP s 132 poslanci. V parlament sta se prebili še MHP in pa HDP, obe s po 80 poslanci.
Prejšnji teden je Erdogan Davutogluju poveril mandat za sestavo nove vlade. Če to ne bo uspelo v roku 45 dni, lahko Erdogan razpiše nove volitve.