Svet

EU kritična do Hrvaške

STA/J.P.
28. 5. 2015, 12.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Podpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis bo v petek obiskal Hrvaško, ki naj bi bila deležna kritike glede stanja svojih financ, v današnji izdaji piše nemški Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Dombrovskis naj bi predstavil najnovejša reformna priporočila Evropske komisije, ki so precej neprizanesljiva do Hrvaške.

STA

Posebej huda naj bi bila "tveganja v povezavi z nizko konkurenčnostjo, visokimi zunanjimi obveznostmi in vse višjim javnim dolgom", navaja časnika. Nezadovoljna naj bi bila komisija tudi z bojem proti korupciji, pravno varnostjo in trgom dela. Ureditev področja predčasne upokojitve je preveč velikodušna, plače so v krizi prehitro naraščale.

Zagreb je vseskozi obljubljal izboljšave, a reforme po mnenju komisije ostajajo "pod pričakovanji", piše FAZ. Tako načrtuje vlada proračunski primanjkljaj znižati šele 2017, leto dni po roku komisije. Podobno velja za delež javnega dolga. Zato obstaja "tveganje, da se Hrvaška ne bo mogla držati ciljev paketa za stabilnost in rast".

Ta med drugim zavezuje vlade članic k proračunskemu primanjkljaju, ki ne sme presegati tri odstotke BDP, medtem ko delež javnega dolga ne sme presegati 60 odstotkov BDP. Na Hrvaškem sta ti dve vrednosti lani znašali 5,7 in 85 odstotkov. Če bo Hrvaška še naprej zavračala proračunsko disciplino, bi lahko Bruselj zamrznil izplačila iz skladov EU, piše FAZ.

Analiza komisije vključuje tudi seznam zahtev, naslovljenih na hrvaško vlado, ki naj bi jih konec junija sprejeli na vrhu EU.

Po mnenju strokovnjakov, na katere se sklicuje časnik, Zagreb porabi preveč denarja in ga premalo pridobi. Nadzor nad porabo naj bi bil pomanjkljiv, veliko sredstev ponikne na različnih ravneh uprave. Davki na nepremičnine so med najnižjimi v EU, boj proti utaji DDV ne napreduje. Obenem podjetniki trpijo zaradi ogromne količine prispevkov in predolgih postopkov gospodarskih sodišč, navaja časnik.

Nadzor nad državnimi podjetji komisija označuje kot nezadostnega, "tako da ne more biti zagotovljeno pravilno upravljanje javnega premoženja". Težave naj bi poleg tega obstajale tudi v finančnem sistemu, socialnem zavarovanju in izobraževanju.

Analiza komisije vključuje tudi seznam zahtev, naslovljenih na hrvaško vlado, ki naj bi jih konec junija sprejeli na vrhu EU. Med njimi je zahteva Zagrebu, naj končno sanira proračun, plače pa bi se morale v prihodnosti ravnati po produktivnosti. Med drugim bi bilo treba reformirati področje socialnega zavarovanja ter izboljšati učinkovitost in kvaliteto pravosodnega sistema, še piše nemški časnik.