Guverner Alejandro Garcia Padilla je omenil, da bo zdravstveni sekretar v treh mesecih vložil poročilo o tem, kako se bo izvajalo izvrševanje odredbe.
»Naredili smo pomemben korak na področju zdravja, ki je temeljnega pomena za razvoj in kakovost življenja,« je dejal Padilla. »Prepričan sem, da bodo mnogi bolniki prejeli ustrezno zdravljenje, ki jim bo dalo novo upanje.«
Medicinska marihuana se lahko uporablja za zdravljenje številnih bolezni, deluje lahko kot pomoč za lajšanje bolečin povezanih z multiplo sklerozo, aidsom in rakom. Predsednik portoriškega parlamenta Jamie Perello zatrjuje, da je sprejeta poteza »korak v pravo smer,« in dodaja, da je »ena od prednosti, na katero opozarjajo bolniki, lajšanje bolečin.«
Legalizacija konoplje je sicer eden izmed 156 predlogov, ki jih je leta 2014 predlagala portoriška vlada, da bi zagnala umirajoče gospodarstvo na otoku. 15 odstotkov Portoričanov je namreč brezposelnih, kar 45 odstotkov pa jih živi pod pragom revščine.
Zaenkrat še ni znano, katere bolezni se bo zdravilo z indijsko konopljo, prav tako še ni znano ali bo prebivalcem otoka dovoljeno gojenje te rastline.
Posest že majhne količine konoplje v Portoriku je bila doslej nezakonita in kaznovana z zaporno kaznijo do pet let in denarno kaznijo v višini 5000 ameriških dolarjev. Zagovorniki dekriminalizacije in legalizacije sicer trdijo, da se je dosedanja politika izkazala za neučinkovito v boju proti nezakoniti trgovini s prepovedanimi drogami na otoku.
Perello je sicer dejal, da je postal prepričan o pozitivnih straneh medicinske uporabe konoplje po številnih javnih obravnavah in po pričevanjih mnogih bolnikov.