Svet

VIDEO: Igra prestolov Savdske Arabije

Luka Tetičkovič
24. 1. 2015, 13.33
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Z izumiranjem druge generacije savdske dinastije se mora izvesti prehod na tretjo. Demokracija je izključena.

Reuters

Kraljestvo na osišču sveta, z državnim režimom iz 17. stoletja in državno ideologijo iz 11. stoletja, trpi za nasledstvenimi pretresi. Po smrti kralja Abdulaha (90) je njegov položaj zasedel njegov polbrat kralj Salman (79), eden zadnjih predstavnikov druge generacije savdske dinastije.

Dinastija se je začela s kraljem Abdulazizom, ki je pod britanskim pokroviteljstvom poročil 22 žena iz 22 plemen v Arabiji ter tako združil in poenotil prej razpršena in vojskujoča se plemena. Njegov ploden zakon mu je dal 45 sinov. Nasledstvo se po stari beduinski tradiciji prenaša znotraj iste generacije, in ne z očeta na sina. Postopki, kako se to izvede, so bili prvič korenito formalizirani šele leta 2007, ko je preminuli kralj Abdulah ustanovil tako imenovani Svet zvestobe, ki je sestavljen iz pripadnikov vseh plemen, ki tvorijo savdsko dinastijo. Naloga tega sveta je, da ob nastopu novega kralja določi njegovega naslednika, a zaradi neizkušenosti Savdske Arabije z demokratičnimi postopki kandidate nič ne obvezuje, da bi se podredili njegovi volji.

Glede na to, da demokratizacija ni opcija, pa Savdsko Arabijo kmalu čaka težak prenos vladarstva na tretjo generacijo Savdijcev. 

Simptomatično izjavo glede tega je zabeležila ameriška diplomatska depeša. Novopečeni kralj Salman je leta 2007 ameriškim diplomatom pojasnil, da je možnost demokracije v Savdski Arabiji popolnoma izključena, saj je sestavljena iz plemen in regij, ob uvedbi demokracije pa bi vsako od teh 22 plemen ustanovilo svojo stranko in tako razkosalo enotnost polotoka.

Glede na to, da demokratizacija ni opcija, pa Savdsko Arabijo kmalu čaka težak prenos vladarstva na tretjo generacijo Savdijcev. Ta je še vedno razmeroma mlada, zato lahko kralj, ki bo imenovan kot prvi, pričakuje razmeroma dolgo obdobje vladanja – vse do svoje smrti. Podedoval bo deželo, ki je trenutno še vedno ključna vrtina za nafto in ki pravkar manipulira z njeno ceno, da bi svoj monopol podaljšala še za nekaj let. Savdska Arabija je s svojo državno ideologijo vehabizma med glavnimi »pokrovitelji« sunitskega nasilja na Bližnjem vzhodu, najkonkretneje bdi nad sunitskim kalifatom ISIS, čeprav dinastija zanika svojo vpletenost.