"Ne bomo dovolili, da pripadnike izraelskih obrambnih sil zvlečejo pred ICC v Haagu," je Netanjahu dejal ob začetku redne tedenske seje vlade. Izrael je že zamrznil prenos 106 milijonov evrov davčnih prilivov palestinskim oblastem, kar je po navedbah izraelskega vodstva le eden od več protiukrepov po palestinski odločitvi.
Izrael pogosto zamrzne prenos sredstev, da bi kaznoval Palestince za njihove diplomatske in politične napore, ki jih ocenjuje kot škodljive.
"Palestinske oblasti so izbrale pot konfrontacije z Izraelom in mi tega ne bomo samo mirno spremljali," je opozoril Netanjahu in obljubil, da bo zaščitil izraelsko vojaško osebje pred morebitnim pregonom pred ICC.
To sodišče lahko preganja posameznike, ki jim očitajo genocid, zločine proti človečnosti in vojne zločine vse od 1. julija 2002, ko je v veljavo stopil Rimski statut, ustanovna listina sodišča.
Pripadniki varnostnih sil "bodo še naprej branili Izrael z odločnostjo in močjo. Tako kot oni branijo nas, bomo mi branili njih," je še povedal Netanjahu. Po njegovih besedah bi moralo palestinsko vodstvo pred ICC zaradi lani podpisanega sporazuma o spravi z islamističnim palestinskim gibanjem Hamas, ki je vodil v oblikovanje vlade narodne enotnosti. "Z roko pravice bi se moralo soočiti palestinsko vodstvo, ki je podpisalo sporazum z vojnimi zločinci Hamasa," je bil oster izraelski premier. Hamasova ustanovna listina sicer poziva k uničenju Izraela.
Palestinci so sicer v petek na sedežu Združenih narodov v New Yorku deponirali dokumentacijo o pristopu ozemlja, ki je formalno še vedno pod izraelsko zasedbo, k ICC. Poleg tega so sekretariatu ZN predali dokumente o pristopu Palestincev k več kot deset različnim mednarodnim konvencijam in pogodbam.
Za pristop k ICC so se Palestinci odločili, ker je v Varnostnem svetu ZN propadla resolucija, ki je določala rok 12 mesecev za mir in rešitev spora med Izraelci in Palestinci ter popoln umik Izraela s palestinskih zasedenih ozemelj do leta 2017.