Svet

ZDA mučile osumljene terorizma

Luka Tetičkovič
11. 12. 2014, 17.27
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Ameriški senat je objavil 480-stranski povzetek dokumenta, ki dokumentira mučenje osumljenih terorizma. Uporabljali so tudi tehnike, razvite v španski inkviziciji.

Arhiv Svet24

Agentje Cie so med drugim ugotovili, da so po primerni »obdelavi« osumljenci pripravljeni povedati vse, kar od njih pričakujejo, a so Beli hiši kljub temu zagotavljali, da so s posebnimi metodami preprečili vsaj 20 terorističnih napadov na ozemlju ZDA.

»Posebne zasliševalne metode«, kot je mučenje poimenovala obveščevalna agencija Cia pod predsedniško administracijo Georgea Busha mlajšega, niso dale kakovostnih obveščevalnih podatkov.

Tedanji minister za obrambo Donald Rumsfeld je nekemu dokumentu, v katerem je avtoriziral »okrepitev zasliševanja«, dodal pripis, v katerem se sprašuje, zakaj smejo osumljenci stati le devet ur, in komentiral, da tudi on stoji med osem in deset ur dnevno.

Cia je njegov komentar vzela v zakup in si dovolila še nekaj ustvarjalnosti pri interpretaciji njegove avtorizacije, poročilo omenja primer, v katerem je osumljenec moral devet ur stati s polomljenimi nogami.

Med ostalimi posebnimi metodami zasliševanja so našteli zaklepanje v kletke, kratenje spanca, simulirano utapljanje in senzorno odtegnitev. Pri zadnji so osumljence izpostavljali dolgotrajnemu kratenju čutil: prevezali so jim oči, jim nadeli glušnike in povezali ude.

Arhiv Svet24

Alfred McCoy, profesor zgodovine in avtor knjige o zgodovini tehnik, ki jih Cia uporablja za pridobivanje informacij, opozarja, da žrtev te metode že po nekaj urah utrpi močne vizualne in slušne halucinacije. McCoy nadaljuje, da zaradi tega nekatere žrtve že po dveh dneh doživijo kolaps, podoben psihozi – torej izgubijo stik z resničnostjo.

Za najhujši center za pridržanje poročilo označi center s kodno oznako Cobalt. Poslopje naj bi bilo ves čas v popolni temi, osumljenci pa izpostavljeni nenehnemu igranju glasne glasbe.

Prakse mučenja je leta 2009 formalno prekinil ameriški predsednik Barack Obama.

Arhiv Svet24

Arhiv Svet24