Švedska je zaporni nalog za Assangea izdala leta 2010, ker sta ga dve ženski obtožili spolnega napada. Vse obtožbe sicer zanika. Njegovo pritožbo na zaporni nalog je že julija zavrnilo prvostopenjsko sodišče na Švedskem.
Assange je pozval švedsko tožilstvo, naj ga zaslišijo v Londonu ali pa zaslišanje izvedejo prek video povezave, a je prizivno sodišče v današnji razsodbi to zavrnilo.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Assange se je 19. junija 2012 zatekel na ekvadorsko veleposlaništvo v Londonu, da bi se izognil izročitvi Švedski.
Kot so pojasnili, je treba zaslišanje izvesti na Švedskem zaradi narave očitanih kaznivih dejanj, preiskave in dejstva, da bi tudi morebitno sojenje potekalo na Švedskem. Zavrnili so tudi Assangeovo trditev, da je dejansko že sedaj v hišnem priporu.
Assange se je 19. junija 2012 zatekel na ekvadorsko veleposlaništvo v Londonu, da bi se izognil izročitvi Švedski. Boji se, da bi ga Švedska nato izročila ZDA, kjer mu grozi sojenje zaradi objav zaupnih ameriških vojaških in diplomatskih dokumentov na WikiLeaksu.
Švedskemu nalogu za aretacijo je sledil tudi evropski zaporni nalog in Velika Britanija napoveduje, da bodo Assangea aretirali in nato izročili Švedski, takoj ko bi zapustil poslopje ekvadorskega veleposlaništva.