Juncker nadaljuje pogovore s komisarskimi kandidati
Prihodnji predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker v Bruslju nadaljuje pogovore s kandidati za evropske komisarje, je potrdila Junckerjeva tiskovna predstavnica Natasha Bertaud. Dosedanjih pogovorov ni želela komentirati niti ni mogla napovedati, kdaj pogovori bodo končani, saj Belgija še ni sporočila imena svojega kandidata.
Če bo Belgija za komisarski položaj predlagala žensko, bo najverjetneje rešila Junckerjevo zadrego z zadostnim številom komisark v ekipi. V Evropskem parlamentu so namreč nakazali, da ne bodo potrdili nove komisije, če v njej ne bo najmanj devet žensk, kolikor jih je bilo v ekipi Joseja Manuela Barrosa.
Bertaudova je danes na Twitterju zapisala, da ima Juncker z imenovanjem Poljakinje Elzbiete Bienkowske zdaj že sedem kandidatk.
V Bruslju krožijo ugibanja, da bi si utegnila premisliti tudi Romunija in namesto sedanjega komisarja za kmetijstvo Daciana Ciolosa imenovati žensko, a Bertaudova danes ni želela komentirati, katerega spola je romunski kandidat. Potrdila je le, da se bo Juncker s "kandidatom iz Romunije" pogovarjal v četrtek.
Junckerjeva tiskovna predstavnica sicer na Twitterju sproti objavlja, s kom se pogovarja prihodnji predsednik komisije. Danes je tako že obvestila javnost o pogovorih s kandidati iz Estonije, Nemčije in Švedske Andrusom Ansipom, Güntherjem Oettingerjem in Cecilio Malmström.
V torek pa je Juncker opravil pogovore s slovensko kandidatko, premierko v odhodu Alenko Bratušek, pred tem pa še s komisarskimi kandidati iz Latvije, Finske, Bolgarije in Nizozemske. Po neuradnih informacijah se je v torek pogovarjal s kandidati, ki naj bi imeli v prihodnji komisiji podpredsedniške položaje in neke vrste usklajevalno vlogo.
Poteka dosedanjih pogovorov Bertaudova danes ni želela komentirati. Dejala je le, da Juncker na pogovorih preverja "splošno usposobljenost, neodvisnost in integriteto kandidatov".
Odločitev o razdelitvi resorjev bo Juncker po napovedih sporočil šele, ko bo opravil pogovore z vsemi kandidati, najverjetneje sredi prihodnjega tedna. A mediji že ugibajo, kdo bi utegnil zasesti najpomembnejša mesta v prihodnji komisiji in kako naj bi ta delovala po novem.
Britanski časnik Financial Times (FT) tako danes piše, da bo Juncker temeljito prevetril komisijo in se osredotočil na glavne prednostne naloge ter tako odgovoril na očitke, da je bila komisija doslej preveč zbirokratizirana za učinkovit odgovor na gospodarsko krizo.
Med najpomembnejšimi novostmi naj bi bilo več pristojnosti za podpredsednike Evropske komisije, ki naj ne bi imeli lastnih resorjev, temveč naj bi nadzirali delo skupin ostalih komisarjev. V novi komisiji naj bi bilo od štiri do šest podpredsednikov, še piše časnik.
Med najbolj zaželenimi so komisarska mesta s področja gospodarstva. FT, ki se sklicuje na navedbe evropskih diplomatov, piše, da bi jih lahko zasedel kateri od bivših premierjev, ki so kandidati za komisarje. Za podpredsednika za področje gospodarstva se najpogosteje omenja bivšega finskega premierja Jyrkija Katainena, v igri naj bi bila tudi Latvijec Valdis Dombrovskis in morda danska ministrica za gospodarstvo Margrethe Westager.
Položaj komisarja za gospodarstvo pa naj bi kljub nasprotovanju Nemčije že imel v rokah nekdanji francoski finančni minister Pierre Moscovici. Juncker je dobre položaje obljubil tudi ženskam. Med drugim naj bi dober položaj obljubil tudi Belgiji, če bo predlagala komisarko; dobila naj bi položaj komisarja za konkurenčnost, ki naj bi po novem imel več pristojnosti.
Velike spremembe se po pisanju FT obetajo tudi v generalnem direktoratu za notranji trg in storitve, kjer naj bi Juncker ustanovil nov oddelek, pristojen za londonski City in zagotavljanje finančne stabilnosti.
Po razdelitvi resorjev čakajo komisarske kandidate zaslišanja v pristojnih odborih Evropskega parlamenta, ki so predvidena od 22. do 30. septembra. Drugi krog zaslišanj, v primeru težav s posameznimi kandidati, je predviden od 13. do 15. oktobra. Evropski parlament naj bi o komisarski ekipi odločal na plenarnem zasedanju od 20. do 23. oktobra, komisija pa naj bi nov mandat začela 1. novembra.