Svet

Obama: Obglavljenje novinarja ne bo zastrašilo ZDA

STA/J.P.
3. 9. 2014, 13.16
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Smrt ameriškega novinarja Stevena Sotloffa, ki ga je Islamska država (IS) obglavila, ne bo zastrašila ZDA, je danes zatrdil ameriški predsednik Barack Obama. Obsodil je umor že drugega ameriškega novinarja s strani islamskih skrajnežev, pri čemer so se mu pridružili tudi številni drugi svetovni voditelji.

Arhiv Svet24

Obama je dejanje obsodil kot "grozljivo dejanje nasilja" in dejal, da je cilj Washingtona, da IS ne bo več predstavljal grožnje za regijo. Vendarle bo to terjalo čas in je odvisno od tesnega sodelovanja s partnerji v regiji, je še poudaril.

Bela hiša je sporočila, da je posnetek usmrtitve 31-letnega Sotloffa, ki naj bi imel tudi izraelsko državljanstvo, pristen. Gre za obglavljenje že drugega ameriškega novinarja s strani Islamske države, ki je junija na zasedenih območjih Iraka in Sirije razglasila kalifat.

Umor Sotloffa sta sicer obsodila tudi francoski predsednik Francois Hollande in generalni sekretar ZN Ban Ki Moon. Po besedah Hollanda "barbarsko dejanje razkriva nizkotno naravo IS". Ban je medtem dejal, da ne bo nikoli sprejel zastraševanja celotnih skupnosti z grozljivimi zločini.

Po strani so se ji poleg iraških postavile tudi kurdske sile na severu države, katerim so nato z zračnimi napadi na položaje skrajnežev priskočile ZDA. Zamaskirani moški je tako v primeru Foleyjeve kot Sotloffove usmrtitve dejanje pripisal prav tem napadom in posvaril pred nadaljnjimi žrtvami, če se ne bodo nehali.

Medtem ko je že ob usmrtitvi Foleyja grozil z umorom Sotloffa, je tokrat kot naslednjo žrtev predstavil britanskega državljana - šlo naj bi za Davida Cawthorna Hainesa.

Britanski premier David Cameron, ki je usmrtitev Sotloffa označil kot "odvraten in barbarski umor", je za danes že sklical zasedanje varnostnega kabineta Cobra. Kot je po njem zagotovil britanski zunanji minister Philip Hammond, bo Velika Britanija preučila vse mogoče možnosti, da Britanca v rokah skrajnežev zaščitijo, poroča britanski BBC.

Velika Britanija se ni pridružila ameriškim zračnim napadom na skrajneže, sodeluje pa v oboroževanju Kurdov, ki se na severu države borijo proti džihadistom, in je odvrgla pomoč ljudem, ki so jih na gori Sindžar in v mestu Amerli obkolili borci IS.