Svet

Sanader vztraja, da je nedolžen v primeru Fimi-meda

STA/M.J.
4. 3. 2014, 17.02
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Nekdanji hrvaški premier in predsednik HDZ Ivo Sanader je tudi v sklepni besedi na sojenju za korupcijo v primeru Fimi-media vztrajal, da je nedolžen in je sodnem senatu predlagal, da ga oprostijo. Poudaril je, da je žrtev politično montiranega postopka. Kritiziral je državno tožilstvo zaradi "stalinističnih" metod delovanja.

Reuters

Sanader je povedal, da gre za "pošastne obtožbe" v "najbolj spletkarskem postopku" hrvaškega pravosodja. "Protikorupcijski urad lahko dela, kaj hoče, ne bo pa pisal novejše hrvaške zgodovine, ker nima ne zgodovinske in ne politične avtoritete," je dejal.

Ponovil je, da je kazenski pregon sprožila njegova naslednica na čelu vlade in HDZ Jadranka Kosor, ki se je, kot je dejal, "ustrašila, da se bo znova vrnil na oblast". Vnovič je obtožil državno tožilstvo, da je odgovorno za "medijsko gonjo", med katero so ga obsodili, še preden je sodišče povedalo svoje mnenje.

Poudaril je, da med sojenjem za organiziranje kriminalne skupine, ki je odtujila najmanj deset milijonov evrov iz javnih podjetjih in ministrstev preko oglaševalskega podjetja Fimi-media, ni bilo enega samega dokaza proti njemu.

"Ni enega samega mojega podpisa, ni denarnih sledi, obstajajo samo izjave ljudi, ki so bili v priporu in so jih izpustili, potem ko so obremenili mene," je dejal nekoč najvplivnejši hrvaški politik.

Sanaderjev odvetnik Čedo Prodanović je dejal, da obtožbe proti nekdanjem premieru in predsedniku HDZ temeljijo zgolj na trditvah soobtoženega Mladena Barišića. Nekdanjega direktorja hrvaške carine in glavnega blagajničarja HDZ je Prodanović označil za "neverodostojna pričo, saj je večkrat spremenil svoje pričanje".

Tožilstvo je v svoji sklepni besedi za Sanaderja prejšnji teden zahtevalo najvišjo zagroženo zaporno kazen ali največ 15 let zapora. Zahtevalo je tudi, da Sanaderju odvzamejo 23,7 milijona kun (3,1 milijona evrov), kolikor naj bi znašala razlika med premoženjem in prijavljenimi prihodki njegove družine.

V ponedeljek je sklepno besedo imela tudi obramba HDZ, ki je zavrnila obtožbe o črnih skladov in zatrdila, da je odtujeni denar končal v žepih posameznikov. Zatrdili so, da so se malverzacije dogajale pod krinko vlade in ne HDZ. "Če je kaj denarja prišlo do HDZ, so to bile drobtine," je povedal odvetnik HDZ Davorin Budin.

Tožilstvo je prejšnji teden zahtevalo, da HDZ kot stranka, ki je obtožena korupcije, vrne 30 milijonov kun (štiri milijone evrov). Po trditvah tožilstva je omenjeni znesek končal v črnem skladu stranke.

Za sredo so načrtovane sklepne besede ostalih štirih obtožencev, med katerimi so trije priznali kaznivo dejanje, niso pa se uspeli dogovoriti s tožilstvom o višini kazni.

Estrada