V večernih urah je tako v središču Sarajeva vztrajalo le malo protestnikov. Okoli sto v glavnem mladih je blokiralo eno glavnih križišč v bližini predsedstva BiH, prisotnost policije pa je bila komaj zaznavna, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Protestom so se sicer danes pridružili tudi zaposleni v javnem mestnem prometu. Protestnikom so poleg tega razdeljevali poziv na prvi sestanek t.i. Plenuma meščanov Sarajeva, ki bo v sredo. V besedilu piše, da za njimi ne stoji nobena politična organizacija. "Mi najbolje vemo, da za nami stoji dolgoletno poniževanje, lakota, nemoč, brezup vseh nas," piše v letaku.
Protestniki zahtevajo odstop kantonalnih premierov ter premiera Federacije BiH Nermina Nikšića. Po poročanju bosanskih medijev je doslej odstopilo že pet od desetih kantonalnih premierov.
Nikšić je v ponedeljek možnost odstopa zavrnil, medtem pa k odstopu pozval notranjega ministra Fahrudina Radončića, ki mu očita neodgovornost in nedržavotvornost zaradi izjav, da njegovo ministrstvo nima pristojnosti, da posreduje proti nasilnim protestnikom, ki so v petek vdrli v zgradbo predsedstva BiH v Sarajevu.
Poleg odstopov vodilnih politikov nezadovoljni državljani med drugim zahtevajo tudi ukinitev kantonov, zvišanje pokojnin, zmanjšanje brezposelnosti in boj proti delu na črno, navaja srbska tiskovna agencija Tanjug.
Protesti nezadovoljnih državljanov potekajo tudi v drugih mestih Federacije BiH. V Mostarju se je danes zbralo nekaj sto ljudi, za varnost skrbi večje število policistov, razmere pa so bile mirne. Tudi v Zenici so se nadaljevali protesti pred lokalno vlado. V Tuzli je kantonalna skupščina danes sprejela odstop kantonalne vlade, a so se meščani vseeno zbrali pred požgano zgradbo vlade.
O krizi, ki so jo sprožile slabe gospodarske in socialne razmere v državi, sta danes predsedujoči predsedstvu BiH Željko Komšić in bošnjaški član predsedstva Bakir Izetbegović razpravljala s predstavniki verskih skupnosti. Sogovorniki so se strinjali, da so protesti upravičeni, hkrati pa opozorili, da ne smejo prerasti v spopade med narodi BiH.
O razmerah v državi je danes v Sarajevu na ravni veleposlanikov držav članic razpravljal tudi Svet za uresničevanje miru v BiH (PIC). Po sestanku za zaprtimi vrati so iz urada visokega predstavnika v BiH sporočili, da veleposlaniki popolnoma podpirajo pravico državljanov do mirnih protestov.
Veleposlaniki Kanade, Francije, Nemčije, Italije, Japonske, Velike Britanije, ZDA, Turčije, Španije in Nizozemske ter vodja delegacije EU so hkrati obsodili uničevanje premoženja med protesti minuli teden in izrazili obžalovanje zaradi velikega števila poškodovanih.
Oblasti in politične sile so pozvali, naj vzpostavijo dialog z državljani, pri čemer so poudarili, da nasilje ne sme biti izgovor za to, da se upravičenih zahtev ne rešuje. Rusija, ki je tudi članica PIC, se z izjavo ni strinjala, ker da je trenutno stanje v Federaciji BiH "izključno njena notranja zadeva".
Socialdemokratska stranka BiH (SDP) je medtem danes v parlamentu vložila predlog za spremembo volilne zakonodaje, s katero bi omogočili izvedbo predčasnih volitev. Spremembe predvidevajo, da bi v izrednih okoliščinah parlamentarna skupščina lahko odredila izvedbo neposrednih volitev članov organov oblasti na vseh ravneh, navaja Tanjug.
Predsednik Republike Srbske, ene od dveh entitet BiH, Milorad Dodik je medtem možnost predčasnih volitev zavrnil, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. "Vandalizem in problemi v (bošnjaško-hrvaški) federaciji niso razlog za izvedbo predčasnih volitev," je dejal.