Svet

London svetoval Indiji glede napada na zlati tempelj leta 1984

STA
4. 2. 2014, 18.18
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Britanska uradna preiskava je pokazala, da je Velika Britanija vojaško svetovala Indiji pri načrtovanju krvavega napada na sikhe v njihovem zlatem templju v Amritsaruju leta 1984, vendar je imelo to svetovanje omejen vpliv, je danes povedal britanski zunanji minister William Hague.

Britanski premier David Cameron je januarja odredil preiskavo domnevne vloge Londona v tej operaciji indijske vojske, potem ko so bili objavljeni doslej tajni vladni dokumenti, ki so kazali, da je vlada takratne premierke Margaret Thatcher poslala časnika elitnih enot SAS, da je svetovala New Delhiju pri pripravi napada, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Indijska vojska je junija 1984 izvedla šestdnevni napad na zlati tempelj, najsvetejši kraj za sikhe, da bi iz njega izgnala sikhovske separatiste, ki so se tam skrivali več let. V operaciji je bilo po podatkih indijske vlade ubitih več kot 500 ljudi, tudi vojakov. Po sikhovskih podatkih je bilo ubitih več tisoč ljudi, med njimi tudi nedolžni romarji.

Temu napadu je sledila vrsta krvavih povračilnih napadov. Nekaj mesecev po napadu sta oktobra istega leta indijsko premierko Indiro Gandhi ubila njena dva sikhovska telesna čuvaja. Mesec kasneje je bilo v nemirih proti sikhom po Indiji ubitih več kot 3000 ljudi.

Hague, ki je v parlamentu predstavil izsledke preiskave, je poudaril, da je šlo "izrecno za omejeno svetovanje, ki ga je Britanija nudila indijski vladi v začetni fazi". London je v Indijo nekaj mesecev pred napadom poslal vojaškega častnika, vendar pa so imeli njegovi nasveti omejen vpliv, kasneje izvedena operacija pa je bila povsem drugačna od njegovega predlaganega pristopa, je poudaril.

Še posebej so v poročilu izpostavili to, da Indija ni upoštevala njegovih priporočil za zmanjšanje žrtev z elementom presenečenja in uporabo helikopterjev. Poudarili so tudi, da Velika Britanija ni nikoli ponudila urjenja ali opreme za izvedbo napada.

Hague je zavrnil namigovanja nekaterih britanskih sikhov, da je London dal nasvet v upanju, da bi britanska podjetja dobila vojaška naročila. Poudaril je tudi, da London pred izvedbo napada o njem ni bil obveščen.

Upokojeni indijski general Kuldip Singh Brar, ki je vodil napad, je minuli teden dejal, da prvič sliši, da bi bil London na kakršenkoli način vpleten v napad, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Sikhovske skupine v Veliki Britaniji so kritizirale vladno preiskavo, saj menijo, da bi morali vanjo vključiti tudi omenjene dogodke po napadu na zlati tempelj.

V Veliki Britaniji živi okoli 800.000 sikhov, skupno pa je okoli 1,5 milijona prebivalcev indijskega porekla.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij