Svet

Mi naj bi prišli z marsa

jp
1. 9. 2013, 07.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Znanstveniki že dolgo razglabljajo o izvoru življenja za našem planetu, vse več dokazov pa namiguje, da se je le-to morda začelo na Marsu.

Element, ključen za izvor življenja, naj bi bil po besedah znanstvenikov na voljo zgolj na površju Rdečega planeta. Geokemik Steven Benner meni, da je 'seme' življenja na Zemljo prispelo na meteoritih, prihajajočih z Marsa, bodisi kot posledica vulkanskih izbruhov na Rdečem planetu bodisi po trkih obenj. Dokaz za to naj bi bila oksidirana mineralna oblika elementa molibdena, za katerega poznavalci verjamejo, da je katalizator, ki je pomagal organskim molekulam z razvojem v prve živeče strukture. Šele z oksidacijo bi lahko vplival na razvoj zgodnjega življenja, dodaja Benner.

''Ta oblika molibdena na Zemlji začasa začetka življenja ni mogla biti prisotna, saj je bilo na njenem površju pred tremi milijardami let le malo kisika. Drugače je bilo na Marsu.'' Zato meni, da je bolj verjetno, da je življenje na Zemljo prišlo z marsovskim meteoritom, kot da se je razvilo na tem planetu. Analiza enega takšnih meteoritov je pokazala prisotnost bora na Marsu, kar naj bi posredno namigovalo na prisotnost oksidirane oblike molibdena. Še en razlog, da bi življenje le stežka uspevalo na Zemlji, je, da je bila ta najverjetneje pod vodo, ki naj preprečevala ustvarjanje dovoljšnih koncentracij bora. In čeprav je bila voda prisotna tudi na Marsu, naj bi te tam bilo veliko manj.