Pobuda, da letošnjo praznično potico za papeža Frančiška spečejo na Ptuju, so podali v minoritskem samostanu sv. Petra in Pavla, kjer že več kot 30 let vsako leto gostijo Dobrote slovenskih kmetij. »Mislil sem si, da če je tukaj vsako leto toliko dobrot, bi bilo lepo, če bi eno leto tudi festival Dobrote slovenskih kmetij pripravil in izročil potico papežu,« je dejal pater Milan Kos, provincialni minister Slovenske minoritske province sv. Jožefa in gvardijan minoritskega samostan sv. Petra in Pavla. Ideja je padla na plodna tla, kajti gre za edinstveno promocijo slovenskega kmeta, podeželja in kulinarike, je dejal direktor KGZ Ptuj Andrej Rebernišek. Za to odgovorno nalogo so izbrali izkušenega in večkrat nagrajenega sodelavca Srečka Rajha iz okolice Slovenske Bistrice, ki potico peče že vsaj 25 let.
»Potica mi je bila izziv«
Zakaj je začel peči, še sam ne ve. »Doma smo imeli krušno peč in vedno se je nekaj peklo. Tako sem kruh začel peči že pri 15 letih. Poleg kruha seveda še gibanico … Potica pa mi je bila izziv, kajti vsi so vedno govorili, kako zahtevno jo je speči. Nekajkrat sem poskusil in videl, da se jo da narediti,« je odvrnil Rajh.
Števila spečenih potic ne šteje, kajti praznična sladica vedno zadiši ob praznikih, rad jih podari tudi ob jubilejih. Ob tem se vedno drži preverjenega recepta. »Šestdeset dekagramov moke in 50 dekagramov orehov – to je temeljno razmerje, ostalo pa je stvar občutka,« doda. Tudi za papeža se je držal recepta iz knjige, le da ga je tokrat najbolj pestila količina, saj je moral speči devet potic, osem za v Vatikan ter eno za gostitelje (minorite v svetem mestu). »Ključna je bila organizacija, tudi pomoč partnerke ter odlične in preverjene lokalne sestavine. Jajca od skorajda sosedov, orehi iz Poljčan, gladka moka iz framskega mlina.«
Izpostavljeno
Trajnostno, a zabavno: Prinesite hygge čarobnost v svoj dom!
Peči je začel ob sedmi uri zjutraj, pekel celo soboto, nato pa zadnje tri potice končal še v nedeljo popoldne. Potice je nato spravil v za to priložnost izdelane škatle, pater Milan Kos pa je dodal še spremno pismo, v katerem je med drugim predstavil Ptuj, tradicijo festivala dobrot v najstarejšem slovenskem mestu ter izdelovalca potic.
Srečko je »majster« za potice
Rajh ne dvomi o okusu spečenih potic, saj so bile sestavine kakovostne, recept pa preverjen. »Ključno je tudi, da si za peko vzameš čas, ki ga potica zahteva, prav tako pa ne smeš peči, ko si slabe bolje,« je povedal in dodal, da mu je bilo v čast, da je lahko spekel potice za Sveti sedež, a da enako rad speče potico tudi za vsakogar, ki zna ceniti vrednost te slovenske tradicionalne sladice.