Gradbena dela so zaključili že pred nekaj dnevi, za manjša obrtniška dela, tudi nakupe manjkajoče opreme in drobnega inventarja, so po besedah Mihe Kranjca poskrbeli v zadnjih dneh septembra. Center se bo polnil postopoma, in sicer vsaka bivalna enota posebej. Vsako bivalno enoto, v kateri bo delo potekalo po načelih gospodinjskih skupnosti, sestavlja deset namestitev v izključno enoposteljnih in dvoposteljnih sobah.
Na sprejem čaka 300 oseb
»V Centru je na voljo 24 mest za osebe z demenco. Ker bivalna enota za osebe z demenco zahteva specifično kadrovsko strukturo ter poseben program dela, bomo s polnjenjem te pričeli, ko se bo delo v domu nekoliko ustalilo. Tako bomo najprej začeli polnjenje preostalih bivalnih enot, pri čemer pa v teh bivalnih enotah ne bomo selektivni, kar se tiče posameznikovega zdravstvenega stanja ali morebitnih drugih razlogov, razen zaradi objektivnih razlogov, določenih s Pravilnikom o postopkih pri uveljavljanju pravice do institucionalnega varstva,« je pojasnil Kranjc. »Pričakujemo, da bo Center poln najkasneje v šestih mesecih od odprtja,« se nadeja.
Dolga čakalna vrsta
Trenutno je v čakalni vrsti za sprejem okoli 300 oseb, od tega okoli 30 za namestitve za osebe z demenco. V skladu z omenjenim pravilnikom bo Center vodil evidenco po vrstnem redu prispetja popolnih prošenj. Ko bo v zavodu na razpolago ustrezno mesto, bo komisija za sprejem predlagala sprejem uporabnika s seznama čakajočih, pri čemer bo upoštevala vrstni red po prispetju prošenj oziroma dolžino čakalne dobe, zdravstveno stanje uporabnika, ki pogojuje vrsto potrebne storitve oziroma oskrbe, bližino stalnega prebivališča uporabnika in njegovih svojcev ter socialne razloge, ki lahko pomembno vplivajo na nujnost čimprejšnjega sprejema.
Najnižja cena oskrbe 40,30 evra na dan
Novi dom za starostnike je namenjen 275 stanovalcem, od tega je 24 mest za osebe z demenco. Koncesijo ima za 214 stanovalcev, preostale bodo sprejeli prek dovoljenja za delo. »Pri tem naj poudarimo, da ne bo nikakršnih razlik pri oskrbi stanovalcev v obeh delih,« zagotavlja Kranjc.
Stanovalce in svojce seveda zanima cena oskrbe. Ministrstvo je Centru potrdilo ceno za standardno dvoposteljno sobo s souporabo sanitarij, in sicer 37,49 evra na dan za tako imenovano oskrbo I, za oskrbo IV pa 52,60 evra na dan. V Centru nimajo namestitev za najnižjo ceno, saj imajo vse sobe lastne kopalnice, zato bo pri njih najnižja cena oskrbe I 40,30 evra na dan, za oskrbo IV, kjer so vse sobe enoposteljne, pa 60,10 evra na dan. Osebe z demenco so uvrščene v oskrbo IV.
Kadri niso težava
V nasprotju z večino drugih domov za starejše občane – novega v Pivki denimo ne morejo niti odpreti – v Deosu, Centru starejših Koper nimajo težav s kadri.
Kot trdi Kranjc, imajo »za odprtje Centra in polnjenje prvih bivalnih enot zagotovljeno ustrezno število zaposlenih, število teh pa bomo v skladu s prvotnim načrtom povečevali skupaj s polnjenjem Centra. Število zaposlenih je tako v skladu s planiranim.« Ob odprtju bo v njem približno 40 zaposlenih, ko bo poln, pa približno 120.
Čemu pripisuje dejstvo, da nimajo težav s kadri? »Na področju dolgotrajne oskrbe je velik primanjkljaj kadra predvsem pri zdravstvenem osebju. Ta problem v družbi Deos aktivno nagovarjamo, predvsem z izobraževanjem lastnega kadra, sodelovanjem s šolami in štipendiranjem študentov in dijakov, ukrepov na področju ugodnejših delovnih pogojev, sistema nagrajevanja ...« pojasnjuje direktor družbe. In dodaja: »Vsekakor pa bi si želeli sistemskih sprememb na ravni države. Na področju iskanja inovativnih rešitev in ozaveščanja relevantnih deležnikov smo izjemno aktivni že vrsto let in bomo tudi v prihodnje. Pri tem sodelujemo z relevantnimi partnerji ter pristojnimi ministrstvi.«
Več kot le domsko varstvo
Kranjc poudarja, da Deosovi domovi za starejše – družba združuje še devet Centrov po vsej Sloveniji – že vrsto let niso le izvajalci domskega varstva za stanovalce, temveč delujejo kot gerontološki centri, ki služijo kot točke za starejše iz lokalnega okolja, ter ponujajo vrsto storitev, kot so oskrba na domu, vadba za starejše in druge dnevne aktivnosti, spremstvo in družabništvo, prostovoljstvo ...
Tudi koprski Center, pravi, bo odprt celotni skupnosti in takšne narave bo tudi slovesnost ob odprtju, ki jo načrtujejo konec novembra.