Volitve in referndumi

Pirc Musar upa na čim višjo volilno udeležbo, po besedah Klakočar Zupančič smo danes odločali o svoji prihodnosti

D.K./STA
9. 6. 2024, 19.07
Posodobljeno: 9. 6. 2024, 19.19
Deli članek:

Volilna kampanja za evropske volitve se je premalo posvečala pravim evropskim temam, kljub temu pa so ljudje vendarle začutili, da je Evropa tisti prostor, v katerega sodimo, je na volilni dan ocenila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Ko se odločamo, v kakšni Evropi želimo živeti, bi si želela, da je to Evropa, kjer se počutimo varne in svobodne, pa je ob oddaji glasu na volišču v Šentvidu v Ljubljani poudarila predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič.

Primož Lavre
Nataša Pirc Musar je oddala glas na Evropskih volitvah 2024 in glasovala na trojnem referendomu.

Po besedah Klakočar Zupančič smo Slovenci na današnjih volitvah odločali o svoji prihodnosti. "Ko se odločamo, v kakšni Evropi želimo živeti, bi si želela, da je to Evropa, kjer se počutimo varne in svobodne. Da je to Evropa, kjer se ne bomo počutili sami in bomo deležni pomoči ter tudi sami pomoč dajali. Da je to Evropa, kjer ne bomo ločevali ljudi po osebnih lastnostih, na katere ne morejo vplivati, da je to Evropa povezovanja, ne delitev in ne sovraštva. Tega je bilo v zgodovini dovolj," je opozorila.

Osebno si želi, da izvoljeni evropski poslanci Slovenije v EU ne bi predstavljali na način, kot ga je bilo mogoče videti v preteklosti, in sicer, da se Evropo izkorišča za notranjepolitične boje.

Glede kampanje za volitve v Evropski parlament je ocenila, da se je treba iz vsake nekaj naučiti in to potem uporabiti v naslednji. "Predvsem pa ne more biti samo kampanja tista, ko se ljudem nekaj ali obljublja ali ko se kakšna stvar zgodi," je izpostavila.

Klakočar Zupančič upa, da se bodo stvari, ki so pomembne za državljane na notranjepolitičnem in zunanjepolitičnem področju, v prihodnje dogajale čez ves mandat, in ne samo v času volilne kampanje. "To ni prav. (...) Izvoljeni smo zato, da delamo ter da delamo dobro za našo državo in tudi za EU, kar pa ne sme biti skoncentrirano samo v času kampanje," je poudarila.

Glede posvetovalnih referendumov, ki potekajo sočasno z evropskimi volitvami, je ocenila, da gre za pomembna vprašanja ter izrazila upanje, da se bodo "ljudje odločili po svoji vesti".

Želi si, da se bo volja volivcev, ki jo bodo izrazili na današnjih referendumih, uresničila tudi v zakonodajnem postopku in da "se sprejme ustrezna zakonodaja".

Klakočar Zupančič naj bi preostanek današnjega volilnega dne preživela z družino, večerno razglasitev rezultatov pa bo spremljala prek televizijskih ekranov.

Pir Musar izrazila pričakovanje, da bo današnja volilna udeležba višja kot pred petimi leti

Kot je ob oddaji glasu v kulturnem domu v Radomljah ocenila Nataša Pirc Musar, jo bo po zaprtju volišč neizmerno razveselila informacija o višji volilni udeležbi kot pred petimi leti, ko je bila Slovenija "na neslavnem tretjem mestu od spodaj navzgor z 29-odstotno udeležbo". V luči napovedi, ki kažejo, da bo volilna udeležba letos 40-odstotna, je izrazila upanje o "še kakšnem odstotku več" od tega.

O sami volilni kampanji, ki se je sklenila v petek, je poudarila, da se je ta po njenem mnenju premalo posvečala pravim evropskim temam, hkrati pa izrazila razumevanje do tega, da je bilo v tem obdobju na dnevnem redu tudi več notranjepolitičnih tem. Kljub temu so po njenih besedah državljani ob teh volitvah "vendarle začutili, da je Evropa tisti prostor, v katerega sodimo".

"Nenazadnje je 80 odstotkov vse zakonodaje, ki se jo sprejema v Evropskem parlamentu, treba preliti v slovensko zakonodajo ali jo neposredno uporabljati, zato so te volitve tako zelo pomembne. In ne pozabimo, da je Evropski parlament edina neposredno izvoljena institucija v EU," je spomnila.

Manj opazna od kampanje za evropske volitve je bila po njenih besedah referendumska. Ob tem se ji zdi, da je bila "vseeno malce bolj dostojna kot tista v pravih političnih razpravah".

Glede sočasne izvedbe treh posvetovalnih referendumov z evropskimi volitvami je vnovič poudarila, da temu ni naklonjena. Ob tem je spomnila na pobudo, ki jo je podala državnemu zboru glede tega, da bi imeli v Sloveniji enkrat na leto referendumski dan. "Razumem tudi argument, da gre v prvi vrsti za ekonomijo, če lahko tako rečem, ampak upam, da bomo enkrat v prihodnosti naredili ta referendumski dan," je še izpostavila Pirc Musar.

Predsednica je preostanek volilne nedelje sicer preživela na Goričkem. "Grem na evangeličansko mašo in potem 18. junija tudi na katoliško mašo pred dnevom državnosti," je dodala.

Estrada

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

kraljica Margareta II
Na opazovanju

Nekdanja danska kraljica Margareta II. končala v bolnišnici

peter-kočjaž, maja-oderlap
Triletna plovba

Iskreno z Majo Oderlap: Peter in Natalija sta prodala vse in se odpravila okoli sveta

mariah-carey, pevka
Izguba sestre in mame

Mariah Carey v težkih trenutkih tolaži njen bivši mož

Justin Bieber
Umaknil se je z javnosti

Justin Bieber šokiran zaradi obtožb proti Seanu 'Diddyju' Combsu: "Če bi vedel, nikoli ne bi sodeloval"

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste