Studio necenzurirano

»Za osebo s psihološkimi težavami je lahko nevarno, če jo zdravi nekdo brez znanj«

Uredništvo
3. 4. 2024, 16.41
Deli članek:

»Smo v obdobju agresivne promocije psihoterapije kot nekega procesa, v katerega bi se moral vključiti vsak od nas, skoraj tako kot redno obiskovati zobozdravnika ali družinskega zdravnika. To ni res, vsak človek ne potrebuje psihoterapije,« je v novi oddaji Studia Necenzurirano poudarila dr. Andreja Mikuž, vodja Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov v Zdravstvenem domu Ljubljana.

Domen Svetlin
Kazalniki na področju duševnega zdravja so se slabšali že pred epidemijo covida, je poudarila Andreja Mikuž.

»Svet ni več varen za nikogar od nas. Živimo v turbulentnih časih. Otroci in mladostniki so vsakodnevno izpostavljeni novicam o globalnem segrevanju, onesnaženju, ekonomskih krizah in vojnah. Tisti, ki so bolj občutljivi, ki so usmerjeni navzven, ki pregledujejo prostor, v katerem živijo, razmišljajo o teh informacijah, so zato pogosto v stiskah in anksiozni,« je na vprašanje o tem, ali je danes stisk med otroki in mladostniki več, odgovorila dr. Andreja Mikuž, klinična psihologinja.

»Izpostavljenost količini informacij je večja, kot je bila kadarkoli, tudi količini dražljajev in komunikacijskih izmenjav, ki so lahko hipne in hitre kot na mnogih družbenih omrežjih ter so zelo lahko razdiralne za otroka. Ta pravzaprav ne zmore sprocesirati take količine izmenjav, še posebej kadar so neugodne, ogrožajoče,« je opozorila.

Pri svojem delu opaža, da so najpogostejše duševne težave otrok in mladostnikov anksioznost in različne razpoloženjske težave, tudi depresija. Koliko je za to kriva epidemija covida-19, med katero so bili prikrajšani za obiskovanje šol, vrtcev in stikov z vrstniki? »Kazalniki na področju duševnega zdravja so se slabšali že prej, z veliko verjetnostjo pa lahko rečemo, da je epidemija to pospešila. Epidemija in z njo povezani spremljevalni ukrepi bodo imeli največje posledice za ranljive otroke, ki nimajo dobre podpore doma,« ocenjuje dr. Mikuževa.

Domen Svetlin
V Studiu Necenzurirano je tokrat gostovala dr. Andreja Mikuž, vodja Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov v ZD Ljubljana.

Ena od tem pogovora je bil tudi zakon o psihoterapevtski dejavnosti, ki ga že več kot leto dni pripravljajo na ministrstvu za zdravje. Ta bi moral po prvotnih načrtih regulirati področje, na katerem v zadnjih letih delujejo tudi podjetniki in drugi posamezniki brez ustreznih znanj.

Predlog zakona bi prinesel uvedbo licenc, a že nekaj časa dviga veliko prahu. Na ministrstvu si namreč želijo urediti področje psihoterapije tako, da bi jo lahko ob terapevtih z diplomo iz medicine ali psihologije izvajali tudi druge osebe z dokončano 7. stopnjo izobrazbe, a pod določenimi pogoji.

Psihoterapija naj ostane v domeni zdravstva

Temu nasprotujejo v zbornici kliničnih psihologov, kjer želijo, da psihoterapija ostane v domeni zdravstva in da se za zaposlene, ki psihoterapijo izvajajo v zdravstvu, določijo standardi izobrazbe. Že zdaj vsi, ki nujno potrebujejo pomoč oziroma so v akutni stiski, to pomoč prejmejo, opozarjajo na zbornici, dostopnost psihoterapije pa bi bilo že zdaj mogoče povečati, če bi jo Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ustrezno plačal.

»Psihoterapija ni ena. Zdravljenje s pogovorom je edina skupna točka te plejade psihoterapij, ki so na trgu, pa to ne nujno, ker nekatere zdravijo celo z objemom. Sama težko sodim na splošno, kaj kdo zna in česa ne zna, ker ne morem niti natančno poznati popolnoma vseh teh porajajočih se študijev, šol in tečajev. Zagotovo pa to znamo delati tisti, ki delamo v zdravstvu in imamo poklic, ki je od začetka študija usmerjen v to, da razumemo, kaj je zdravje, kaj je bolezen in kaj stiska,« je poudarila sogovornica.
»Bolj so nevarna stanja, v katerih so ljudje, bolj nevarno je, da jih 'zdravi' nekdo, ki ne ve, ne kaj zdravi ne kako se to zdravi,« je opozorila dr. Mikuževa.

Estrada

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste