Moskva bo odgovorila

Kaj je ušpičil ruski diplomat, da ga Slovenija izganja?

G.G./STA
21. 3. 2024, 15.40
Posodobljeno: 21. 3. 2024, 19.08
Deli članek:

Slovensko zunanje ministrstvo je ruskemu diplomatu dalo teden dni časa, da zapusti Slovenijo. Moskva se bo odzvala. Zakaj so ga izgnali? Nekaj podrobnosti je povedal državni sekretar za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost v premierjevem kabinetu Vojko Volk.

Primož Lavre
Rusko veleposlaništvo v Ljubljani

Slovensko zunanje ministrstvo je ruskega diplomata razglasilo za nezaželeno osebo in mu do prihodnjega četrtka dalo rok, da zapusti Slovenijo. Portal 24 ur poroča, da gre za prvi javni izgon in da takšnim dejanjem običajno sledijo povračilni ukrepi. Tudi poznavalci iz diplomatskih vrst, na katere se sklicuje N1, menijo, da bo odločitev Slovenije po vsej verjetnosti sprožila povračilni ukrep ruske strani in da je torej mogoče pričakovati izgon kakšnega slovenskega diplomata iz Moskve. Tam ima Slovenija veleposlaništvo, ki ga vodi veleposlanica Darja Bavdaž Kuret.

Kot je slovensko zunanje ministrstvo danes obvestilo rusko veleposlaništvo, je ruskega diplomata, ki je opravljal aktivnosti, neskladne z njegovim diplomatskim statusom, razglasilo za nezaželeno osebo skladno z 9. členom dunajske konvencije o diplomatskih odnosih. Po poročanju spletnega portala Siol, ki se sklicuje na neuradne vire, gre za podpolkovnika Sergeja Lemeševa, ki na veleposlaništvu opravlja funkcijo namestnika vojaškega atašeja. Razloga za izgon ruskega diplomata v vladnih vrstah ne razkrivajo, saj naj bi šlo za tajne podatke.

Slovenija se je za izgon ruskega diplomata odločila zaradi velikega povečanja ruskih propagandnih aktivnosti zoper slovenske nacionalne interese, je danes v Bruslju povedal državni sekretar za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost v premierjevem kabinetu Vojko Volk. "Šlo je za delovanje na vseh področjih družbenega življenja, za vplivanje na družbenih omrežjih," je povedal Volk in pojasnil je, da so v okviru aktivnosti kritizirali slovensko zunanjo politiko in opravičevali rusko agresijo na Ukrajino. Po neuradnih informacijah je pri tem sodelovalo več sto ruskih državljanov, ki v Sloveniji bivajo zakonito na podlagi študentskih vizumov. "Ukrep ni bil sprejet čez noč, bil je skrbno pretehtan in bil je nujen," je še povedal Volk. Dodal je, da o odzivu, ki ga je po poročanju ruske tiskovne agencije Ria Novosti napovedalo rusko zunanje ministrstvo, zaenkrat ni bil obveščen. Je pa prepričan, da odziv bo.

Številne evropske države so od začetka ruske invazije v Ukrajini februarja 2022 diplomatske predstavnike Moskve razglasile za nezaželene ali pa so zahtevale zmanjšanje ruskih diplomatskih misij. Slovenija je v začetku aprila 2022 tako zahtevala zmanjšanje števila osebja na ruskem veleposlaništvu v Ljubljani na raven slovenskega v Moskvi. S tem se je število osebja na ruskem veleposlaništvu zmanjšalo za 33 oseb, z 41 na vsega osem. Zunanje ministrstvo je takrat na pogovor poklicalo tudi ruskega veleposlanika v Sloveniji Timurja Ejvazova in mu izrazilo najostrejši protest ob pobojih ukrajinskih civilistov v Buči in drugih mestih. Ejvazov je bil po navedbah portala 24 ur tudi danes na pogovoru na ministrstvu v Ljubljani.

9. člen dunajske konvencije navaja, da lahko država sprejemnica kadar koli, ne da bi morala pojasniti svojo odločitev, obvesti državo pošiljateljico, da je kateri koli član diplomatskega osebja persona non grata. Če država pošiljateljica noče izpolniti svojih obveznosti ali jih ne izpolni v razumnem roku, lahko država sprejemnica odkloni priznavanje te osebe za člana diplomatskega predstavništva.