"Razumem stisko različnih akterjev na tem delu, tudi kmetov, ampak ene stvari se bomo morali v družbi počasi zavedati. Ni enostranskih posegov," je dejal minister za naravne vire in prostor Jože Novak, ki dodaja, da četudi so kolegi morda včasih rekli "takole bo" in se niso z nobenim pogovarjali, to ni bilo prav. V tem smislu, kot je dejal, daje kmetom prav.
"V drugem delu, ko pride enkrat do družbenega konsenza in se v neki lokalni skupnosti ali kako drugače dogovorijo, da bo treba dati vodi malo več prostora bodisi za razlivanje bodisi za zadrževalnik ali druge vodarske objekte, pa se bo treba za neka zemljišča dogovoriti, da jih bomo dali. Seveda ne odvzeli, komu pobrali, ampak uredili na tistem mestu, kjer bo največ koristi in najmanj škode za koga drugega," je dejal minister. Poudaril je, da bo za ta zemljišča tudi plačano. Po njegovih besedah so načrti zato, da pride do premisleka in do konsenza, preden se začne graditi. "Tega je bilo v preteklosti premalo," je priznal. Če bodo načrte zastavili skupaj, bodo po njegovih besedah vsi akterji tudi razumeli, da ne bo nobeden izrinjen iz procesa. "Mislim, da bodo taki sestanki, ki bodo sledili v naslednjem mesecu, prinesli samo koristi," je še dejal minister, ki se bo s predstavniki kmetov sestal v četrtek v Ljubljani skupaj s kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. Četrtkov sestanek je po njegovih besedah načrtovan že nekaj časa.
Pred stavbo Direkcije RS za vode v Celju se je danes zjutraj protestno s traktorji zbralo okoli sto kmetov, ki zahtevajo ustavitev postopkov za izgradnjo suhih zadrževalnikov v Šentjuriju, Šoštanju, Spodnji Savinjski dolini in v Slovenj Gradcu. Da želijo biti slišani, so sporočili tudi kmetje z območja Slovenj Gradca, ki so se po 15. uri z okoli 20 traktorji zbrali pred slovenjgraškim MKC. Tam je namreč potekalo popoldansko srečanje ministra Novaka in sodelavcev ter predstavnikov direkcije za vode z župani v okviru današnjega delovnega obiska na Koroškem.
Za dolgoročno sprejemljive projekte
Kmetovalka Andreja Hace, ki je pripeljala enega od traktorjev, je v izjavi medijem dejala, da kmetje ne nasprotujejo poplavni varnosti ter razvoju mest in regij, ampak pričakujejo, da se delajo in načrtujejo projekti, ki so dolgoročno sprejemljivi in ki ne uničujejo po nepotrebnem dragocene kmetijska zemljišča. Pri tem je izpostavila slovenjgraško južno obvoznico ter zadrževalnik in razbremenilnik, vezana na potok Homšnica, kar vse v prostor umešča slovenjgraška občina.
Župan Tilen Klugler je v odzivu na prihod kmetov medijem dejal, da občina omenjeno v prostor umešča vse od leta 2017 in da še vedno nima načrtov usklajenih s kmetijskim ministrstvom in vodarji. Je pa dejal, da južno obvoznico ter suhi zadrževalnik in razbremenilnik v prostor umeščajo za državo.
Kmetje so sicer v zvezi z zborom pred MKC sporočili, da ne gre za protest, temveč da le želijo biti slišani.