Dolgotrajna oskrba

Izdatki za storitve dolgotrajne oskrbe leta 2021 višji kot prej

S.Š./STA
16. 12. 2023, 12.32
Deli članek:

Leta 2021 je bilo dolgotrajni oskrbi namenjenih 741 milijonov evrov ali 1,4 odstotka BDP, kar je 8,6 odstotka več kot leta 2020. Storitve dolgotrajne oskrbe je prejemalo okoli 72.200 ljudi ali tri odstotke več kot leto prej. Največ jih je to oskrbo prejemalo na domu, kažejo podatki Statističnega urada RS.

Shuttestock
Kdo bo skrbel za starejše doma?

Iz javnih virov se je financiralo 77,4 odstotka izdatkov za dolgotrajno oskrbo in iz zasebnih virov 22,6 odstotka. Delež javnih virov je bil za 1,4 odstotne točke večji kot v 2020, delež zasebnih virov pa za toliko manjši. Sredstva iz obeh virov so se na letni ravni povečala. Iz prvega za 10,7 odstotka, iz drugega pa za 2,2 odstotka.

Skladi socialne varnosti so osnovni vir financiranja dolgotrajne oskrbe. V 2021 so financirali 39,9 odstotka izdatkov za ta namen. Pri zasebnem financiranju gre skoraj v celoti za neposredna plačila iz žepa uporabnikov v obliki doplačil ali samoplačništva. Ta plačila so predstavljala 22,1 odstotka izdatkov za dolgotrajno oskrbo.

Oskrba na domu ali v ustanovi?

V 2021 je bilo razmerje med izdatki za zdravstveni in socialni del dolgotrajne oskrbe 73 odstotkov proti 27 odstotkov, kar je bilo približno enako kot leto prej. Največji del izdatkov za zdravstveni del dolgotrajne oskrbe, 55,9 odstotka, je bil namenjen izvajanju take oskrbe v ustanovah, 43,8 odstotka za oskrbo na domu, približno pol odstotka pa za oskrbo v okviru storitev dnevnega varstva.

Največji del celotnih izdatkov za dolgotrajno oskrbo je bil porabljen za izvajanje dolgotrajne oskrbe v ustanovah, in sicer 62,8 odstotka, od tega največ, 46,8 odstotka, v domovih za starejše, 13,4 odstotka v drugih socialnovarstvenih zavodih in 2,6 odstotka v bolnišnicah.

Preostalih 37,2 odstotka je bilo namenjenih zagotavljanju dolgotrajne oskrbe na domu. To so upravičenci lahko prejemali v obliki storitve ali oskrbe (patronažna služba, storitve pomoči na domu in osebne asistence ter družinski pomočniki) ali v obliki denarnega prejemka.

Povečanje izdatkov

V opazovanem letu so se občutneje povečali izdatki za financiranje zdravstvenega dela dolgotrajne oskrbe na domu iz javnih virov, in sicer za 30 odstotkov. Prav tako so se povečali tudi izdatki za financiranje socialnega dela dolgotrajne oskrbe iz javnih virov, in sicer za 6,5 odstotka, pri čemer je okoli 70 odstotkov sredstev za plačilo teh storitev prišlo iz zasebnih virov.

Storitve dolgotrajne oskrbe je v 2021 prejemalo okoli 72.200 oseb ali približno 1900 več kot v predhodnem letu. Največ, 37,8 odstotka ali okoli 27.300 teh oseb je omenjene storitve prejemalo na domu, 30,4 odstotka ali okoli 22.000 pa v institucijah. 30,9 odstotka ali okoli 22.300 jih je dobivalo le denarne dodatke za plačilo različnih storitev v okviru dolgotrajne oskrbe.

Prejemnikov teh denarnih dodatkov je bilo sicer dejansko precej več, in sicer okoli 47.500, vendar se tisti, ki hkrati prejemajo storitev in denarni dodatek, upoštevajo samo pri številu prejemnikov storitve. Tisti, ki prejemajo dva denarna dodatka, se upoštevajo samo pri enem.

Estrada

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

kraljica Margareta II
Na opazovanju

Nekdanja danska kraljica Margareta II. končala v bolnišnici

peter-kočjaž, maja-oderlap
Triletna plovba

Iskreno z Majo Oderlap: Peter in Natalija sta prodala vse in se odpravila okoli sveta

mariah-carey, pevka
Izguba sestre in mame

Mariah Carey v težkih trenutkih tolaži njen bivši mož

Justin Bieber
Umaknil se je z javnosti

Justin Bieber šokiran zaradi obtožb proti Seanu 'Diddyju' Combsu: "Če bi vedel, nikoli ne bi sodeloval"

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste