Odvzem živali upravičen

Društvo za zaščito konj: Živali so živele v globokih fekalijah, ki povzročajo gnitje parkljev in kože

D.K./STA
20. 11. 2023, 09.04
Posodobljeno: 20. 11. 2023, 10.45
Deli članek:

V javnosti še vedno odmeva odvzem goveda na kmetiji blizu Krškega, do katerega je prišlo prejšnji teden. Medtem ko so številni ogorčeni in so že stopili v bran rejcu, so v Društvu za zaščito konj prepričani, da je bil odvzem živali upravičen, postopek pa korekten.

FB Društvo za zaščito konj
V takem okolju naj bi bile krave, ki so jih pri Krškem odvzeli kmetu

Prejšnji teden se je zgodil prvi večji inšpekcijski odvzem živali, odkar je v soboto, 11. novembra začela veljati novela zakona o zaščiti živali, ki je med drugim uzakonila prehodne hleve za začasno ali trajno odvzete rejne živali. Veterinarska inšpektorica je namreč na kmetiji v Posavju odvzela 24 glav goveda.

Inšpekcijski zapisnik pomanjkljiv

Kaj konkretno je rejec zagrešil, v inšpekcijskem zapisniku ne piše, prav tako ne, koliko živali je bilo odvzetih. Lastnik kmetije je po dogodku za Dnevnik povedal, da je zaradi dogajanja v šoku. Inšpektorica jim po njegovih besedah ni dala možnosti, da bi popravili, če je bilo karkoli narobe. "Po navadi inšpektor najprej opozori, izda ureditveno odločbo, zdaj pa so kar prišli in na odprtem pašniku, velikem tri hektarje, na silo naložili vseh 24 glav živine," je dejal. Zanikal je, da so bile živali shirane, je pa res, da so bile blatne, saj se je na mestu, kjer čakajo na priboljšek in kjer se napajajo, naredilo blato, je povedal. "Blato na nogah nikakor ne more ogrožati zdravja ali življenja živine," je rejec dejal za Dnevnik. Odvzem dojema kot krajo, zato je na policijo vložil ovadbo. Eno kravo pa je domov odpeljala kar zaščitnica živali, ki je pri odvzemu sodelovala, je poročal časnik Dnevnik. 

Pri UVHVVR z informacijami skopi

V Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so bili z informacijami o odvzemu živali za časopis skopi. "Govedo je bilo ograjeno na malem izpustu, ki je bil zelo blaten, brez dostopa do vode in hrane, brez dostopa do hleva oziroma suhega ležišča. Živali so bile prekrite z blatom in veterinarsko neoskrbovane," so navedli. Po navedbah uprave je inšpekcija v preteklosti na kmetiji že vodila inšpekcijski postopek. Ker je ugotovila nepravilnosti, je izdala ureditveno odločbo, ob kontrolnem pregledu pa so bile nepravilnosti odpravljene. Tokrat je inšpektorica očitno ukrepala brez poprejšnjega opozorila.

Pri KGZS in sindikatu kmetov stopili v bran rejcu 

V bran kmetu so stopili pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) in Sindikatu kmetov Slovenije, kjer so prepričani, da je bil odvzem pretiran, nesorazmeren in nezakonit ukrep, saj da ni šlo za ogrožanje zdravja ljudi in živali. Na Marjana Šarca so zato tako v KGZS kot v sindikatu naslovili zahtevo po uvedbi izrednega strokovnega nadzora postopka in takojšnji vrnitvi živali rejcu.

Facebook/Društvo za zaščito konj
V Društvu za zaščito konj so prepričani, da je bil odvzem živali upravičen, postopek pa korekten.

Živali res niso bile rejene v povsem optimalnih pogojih, vendar pa niso imele nobenih negativnih posledic zaradi take reje. Imele so tudi možnost se umakniti iz blata na pašnike, so ocenili v zbornici. Navedli so, da pooblastilo odvzema po zakonu o veterinarskih merilih velja samo v "izjemno nujnih" primerih, ko gre za ogrožanje zdravja živali ali ljudi. Ta primer po presoji zbornice ni bil izjemno nujen, zato bi moral skrbnik živali najprej dobiti odločbo, da popravi stanje, in rok, v katerem mora to storiti, z njimi se strinjajo tudi v sindikatu kmetov.

Predstavnik SKS je tudi obiskal kmetijo Možgan in se na terenu prepričal, da je bilo ravnanje inšpektorice in predstavnice zaščitnice živali pretirano in nezakonito. Obnašanje inšpektorice in predstavnice zaščitnice živali je bilo neprimerno in v celoti nezakonito. Dotični osebi sta tudi nezakonito vstopali v prostore na zasebni lastnini, ki niso namenjeni kmetijski rabi. "Seznanili so nas z vso dokumentacijo, slikovnim gradivom in video posnetki iz dneva, ko se je omenjeni odvzem 24 glav goveda zgodil," so zapisali v sindikatu. 

"Radi bi se zahvalili kmetiji Možgan, da so nas seznanili z realnim stanjem kmetije v razvoju, kajti v naslednjem letu namerava kmetijo prevzeti najstarejši sin. Kot vemo, je povprečna starost slovenskega kmeta trenutno 64 let, zato upamo, da ta dogodek mladih ne bo odvrnil od odločanja za prevzem kmetij. Zavedati se moramo, da tovrstni pritiski, ki se v zadnjem času vrstijo na kmete po celi Sloveniji, lahko naredijo slovenski družbi nepopravljivo škodo, ki se bo skozi prihodnja leta odrazila v izgubi prehranske varnosti in odvisnosti našega naroda od uvoza vprašljive kvalitete hrane ter zaraščenosti podeželja," so še dodali. 

Šarec odredil interni nadzor

Začasni minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Šarec je včeraj za N1 izpostavil, da inšpekcijski postopek še ni zaključen in da bo trajal do srede. "Inšpekcija je pri svojem delu samostojna," je poudaril. Bo pa prisluhnil pozivu KGZS in Sindikata kmetov Slovenije ter odredil interni nadzor, "da razčistimo, ali je bil postopek izpeljan pravilno", je napovedal. Kot je dodal, je treba primer razčistiti, da ne bi padla senca dvoma na postopek ali novelo zakona o zaščiti živali. Ključna je dobrobit živali, je poudaril.

Na dogajanje so se odzvali tudi v NSi

Prvak NSi Matej Tonin je medtem že v soboto na družbenem omrežju X zapisal, da je sodeč po indicih šlo za "zlorabo zakona in inšpekcijskega postopka - vse v imenu aktivizma nevladnih organizacij". Poslanka NSi in predsednica odbora DZ za kmetijstvo Vida Čadonič Špelič bo po njegovih besedah na današnji seji DZ od Šarca zahtevala natančna pojasnila. Postavila mu bo poslansko vprašanje, pri čemer jo bodo glede na objavo na spletni strani DZ zanimali dokumenti, na podlagi katerih je bil izveden ukrep odvzema živali, pa tudi, ali izbrani prehodni hlev izpolnjuje pogoje za namestitev goveda.

V Društvu za zaščito konj prepričani, da je bil odvzem živali upravičen

Medji sicer poročajo, da je bila ob odvzemu poleg veterinarske inšpektorice Danuše Štiglic prisotna tudi zaščitnica živali Valerija Podgornik iz Društva za zaščito konj, ki naj bi eno od 24 krav odpeljala. V društvu so včeraj na Facebooku zapisali, da jih je veterinarska inšpekcija na dan odvzema živali kontaktirala s prošnjo o seznamu kmetij, ki so izkazale interes za sprejem inšpekcijsko odvzetih živali. "S temi kmetijami je ta dan kontaktirala inšpekcija in se sama dogovarjala, kdo in koliko živali lahko sprejme. Za eno govedo pa smo ponudili začasno nastanitev tudi v društvu," so navedli. Prepričani so, da je bil odvzem živali upravičen, postopek pa korekten, "saj je že lastnik živali medijem sam povedal, da je bil v preteklosti že večkrat obravnavan".

Obregnili so se tudi ob medije, češ da so o odvzemu poročali neprofesionalno, saj da niti ni bil eden največjih v letošnjem letu. Od bralcev so prejeli tudi fotografije živali in stanja na kmetiji, iz katerih je po njihovih navedbah razvidno, "da so bile živali omejene, da niso imele dostopa na travnik niti dostopa do in v hlev, da so živele v globokih fekalijah, ki povzročajo gnitje parkljev in kože, bolezni dihal, driske, da o telitvah v takšnem okolju ne govorimo".

Predsednica društva za zaščito konj Natalija Nedeljko je za Svet24tv zatrdila, da kmetije, kjer so odvzeli govedo, ne pozna. Da prijava ni bila podana z njihove strani, da ne razume, zakaj vpletajo društvo v to. "Pri odvzemu nisem bila zraven. Sem res kot vegeta, mogoče se res povsod mešam zraven, samo tu se pa zagotovo nisem," je dejala Nedeljko in dodala, da jo neupravičeno krivijo, da je odpeljala govedo oziroma eno kravo. Poudarila je, da je bila pri odvzemu goveda prisotna njihova članica, in sicer kot zainteresirana stranka, ne pa ona. Kot je povedala, so jo inšpektorji v telefonskem pogovoru prosili, če ima prostor za odvzeto živino. Po pogovorih je začasno vzela eno kravo, za katero so prevoz organizirali inšpektorji, ne ona.

Krava je zelo umazana, še vimena ima umazana. Ni ravno v slabem rejnem stanju, je pa rahlo zahirana. Ima hudo drisko, zaradi česar ji dajemo probiotike, je na vprašanje, v kakšnem stanju je krava, ki je nastanjena pri njih, odvrnila predsednica Društva za zaščito konj in še enkrat poudarila "nič nisem naredila narobe." 

V zunajparlamentarni stranki SLS pozvali k takojšnji razveljavitvi novele

Oglasili so se tudi v zunajparlamentarni stranki SLS, kjer delijo oceno KGZS in sindikata. Tudi sami so se zavzeli za takojšnjo ustavitev inšpekcijskega postopka ter povrnitev živine in nastale škode kmetu. Ob odreditvi strokovnega nadzora postopka odvzema v primeru, da se ugotovijo kršitve, pričakujejo kazensko in odškodninsko odgovornost vpletenih, so zapisali v včerajšnjem sporočilu za javnost. Pozvali so še k takojšnji razveljavitvi novele zakona o zaščiti živali, ker je po njihovi oceni "popolnoma neustrezna in omogoča nedopustne zlorabe".

Do odvzema 24 glav goveda je prišlo le štiri dni po uveljavitvi te novele, katere cilj sta večja zaščita živali pred zanemarjanjem in zmanjšanje njihovega trpljenja. Noveli se sicer obeta ustavna presoja.