Kljub temu takšno kurjenje pri nas ni tako redek pojav. Nanj med drugim opozarjajo stanovalci Sončnih dvorov v Grosupljem, organizirani v Civilno iniciativo Sončni dvori.
Njihova predstavnica Nataša Cingerle pravi, da jih moti predvsem kurjenje odpadkov v bližnjem romskem naselju Smrekec. V naselju, ki je od njihove soseske oddaljeno okoli 200 metrov, ne glede na uro dneva pogosto kurijo različne odpadke, plastiko, tudi gume, kar pogosto povzroča neznosen smrad. "Ko v romskem naselju kurijo, smo stanovalci Sončnih dvorov prisiljeni vdihovati strupen dim, se sredi poletja umikati s teras in zapirati okna," opozarja. Na slednje, kot pravi, opozarjajo različne službe, a se stanje ne izboljša.
Odzval se je tudi NIJZ
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da je vsako kurjenje v naravi škodljivo, tako z vidika onesnaževanja zraka kot neposrednih vplivov na zdravje posameznika. Posebej škodljivo je kurjenje lakiranega in barvanega odpadnega lesa, smeti, tekstila, odsluženih pnevmatik in plastik. "S tem namreč povzročamo sproščanje številnih škodljivih snovi v zrak, ki jih neposredno vdihavamo," so navedli za STA.
Kako nevarno je tovrstno kurjenje, je sicer odvisno od koncentracije škodljivih snovi, ki nastajajo pri tem, oddaljenosti in od časa, ko jim je nekdo izpostavljen. Kot pravijo, je lahko zrak v naselju, ki meji na naselje, kjer se kuri, pomembno onesnažen s škodljivimi snovmi. Pri tem so med najbolj ogroženimi starejši, ljudje z kroničnimi boleznimi pljuč in srčno-žilnega sistema ter drugimi kroničnimi boleznimi, nosečnice in otroci.
V primeru, ko nekdo živi v ali ob naselju, kjer nekdo kuri na prostem, je po navedbah NIJZ najbolje, da se ljudje med sabo pogovorijo in strpno rešijo težavo. Če kurjenja vseeno ni mogoče preprečiti, pa ljudem svetujejo, da se umaknejo v notranje prostore ter zaprejo okna in vrata.
Zagrožena kazen znaša od 500 do 30.000 evrov
Na Inšpektoratu RS za okolje in energijo, ki je pristojen za nadzor na tem področju, opozarjajo, da je po zakonodaji prepovedano vsakršno kurjenje odpadkov na prostem. Posameznika, ki tega ne spoštuje, lahko oglobijo z od 500 do 4500 evri, pravno osebo pa z od 10.000 do 30.000 evri.
Inšpektorat je sicer lani zaradi kurjenja na prostem uvedel skupno 68 prekrškovnih postopkov, od katerih je 49 zaključenih. Podatka, koliko omenjenih postopkov se nanaša na kurjenje v romskem naselju Smrekec, na inšpektoratu nimajo. Prav tako nimajo podatka, ali so v omenjenem naselju v zadnjih 10 letih kdaj izvedli skupen nadzor s policijo, ki naj bi jih sicer po lastnih navedbah izvajali v romskih naseljih.
Posredovali tudi policisti
Tudi na Policijski upravi Ljubljana nimajo podatka o tem, kolikokrat so posredovali zaradi prijav o kurjenju v omenjenem romskem naselju. Podatkov namreč ne vodijo za posamezno naselje, temveč se ti vežejo na naslove ulic.
Glede na te podatke so letos v ožji okolici Sončnih dvorov in naselja Brezje ugotovili več kršitev uredbe o odpadkih, tudi v povezavi s kurjenjem, pri čemer so v 26 primerih podali predlog za uvedbo prekrškovnega postopka pri pristojni inšpekcijski službi.
Romska svetnica skopa z besedami
Romska svetnica v občinskem svetu občine Grosuplje Bojana Hudorović kurjenja v romskem naselju Smrekec za STA ni želela podrobneje komentirati, ocenila pa je, da kurjenje ne bi smelo biti tako velika težava. Kolikor je namreč seznanjena, kurjenja ni veliko, tudi sicer sama težko vpliva na tiste posameznike, ki to počno.
Stanovalce Sončnih dvorov sicer po navedbah Nataše Cingerle motijo tudi nekatere druge stvari, povezane z posamezniki iz naselja Smrekec. Med drugim jih moti divjanje z avtomobili, glasna glasba, izsiljevanje najstnikov in brskanje po smetnjakih.
Občina na tem področju nemočna
Župan Grosuplja Peter Verlič pravi, da je za zagotavljanje varnosti v prvi vrsti pristojna policija, zato občanom priporoča, da vedno, ko je kaj narobe, najprej pokličejo policijo. "Občina ima namreč pri tem zelo omejene možnosti," je dejal za STA.
Na policiji pa so zatrdili, da se odzovejo na vsak klic krajanov. Konkretno so sicer v ožji okolici Sončnih dvorov in naselja Brezje letos izrekli 78 sankcij zaradi kršitev s področja javne varnosti in obravnavali 39 kaznivih dejanj. "V največ primerih je šlo za premoženjska kazniva dejanja, nekaj goljufij in nekaj drugih kaznivih dejanj. Naznanitev kaznivih dejanj izsiljevanja pa nismo prejeli", so navedli za STA.