"Luka je pokazal, kako velik športnik in človek je v resnici"

S.R./STA
30. 8. 2023, 15.28
Posodobljeno: 30. 8. 2023, 18.47

Današnja zmaga je bila pričakovana, zato je potek tekme v prvih dveh četrtinah dvignil nemalo obrvi. So pa slovenski košarkarji nato v drugem delu tekme stvari postavili na svoje mesto.

Luka Dončić in selektor Zelenortskih otokov Emanuel Trovoada.

Slovenski košarkarji so danes zabeležili še tretjo zmago v prvem delu svetovnega prvenstva na Japonskem. Premagali so Zelenortske otoke z 92:77 (24:21, 45:38, 69:55), v petek pa jih čaka ključna tekma za četrtfinale proti Avstraliji.

Slovenija je tako izpolnila osnovni cilj in se s stoodstotnim izkupičkom seli v skupino K, v kateri se ji bodo pridružile Nemčija, ki ima prav tako tri zmage, ter Avstralija in Gruzija s po dvema zmagama. S slednjo so Slovenci že igrali v prvem delu, Avstralija jih čaka v petek, Nemčija pa v nedeljo, 3. septembra.

Zmaga proti Avstraliji bi Sloveniji že prinesla nastop v četrtfinalu v Manili, medtem ko ji zmaga zgolj proti Nemčiji še ne zagotavlja napredovanja, saj lahko pride do kroga treh ekip. V četrtfinale bosta napredovali le prvi dve reprezentanci.

Luka Dončić je bil z 19 točkami znova prvi strelec tekme in je s povprečjem 30 točk še naprej prvi strelec svetovnega prvenstva. Sledili so mu Klemen Prepelič, ki je dosegel 18 točk, ter Bine Prepelič in Aleksej Nikolić z enajstimi.

Danes so dobili priložnost vsi razpoložljivi igralci.

Vsi so dobili priložnost

Glede na kakovostno razliko reprezentanc je selektor Slovenije Aleksander Sekulić priložnost ponudil vsem razpoložljivim igralcem, le Gregor Glas pa se ni vpisal med strelce. Jaka Blažič je tekmo spremljal s klopi, saj še čuti posledice po srhljivem padcu na tekmi z Gruzijo. Kljub prepričljivemu končnemu izidu se je Slovenija kar dolgo mučila z afriško zasedbo. Na začetku drugega polčasa je bil izid še vedno izenačen (45:45), prvo dvomestno prednost pa je dosegla šele v 27. minuti (62:52). Dokončno je odpor tekmeca strla v zadnjih desetih minutah. Najvišjo prednost je dosegla v 36. minuti pri izidu 88:64.

Po koncu tekme se je Luka Dončić izkazal s športno potezo, za katero se mu je na novinarski konferenci zahvalil selektor Zelenortskih otokov Emanuel Trovoada. Svoj dres je namreč podaril tamkajšnji košarkarski zvezi in s tem pokazal spoštovanje do ekipe, ki prihaja iz najmanjše države v zgodovini svetovnih prvenstvih in ki je že v premiernem nastopu dosegla zmago proti Venezueli.

"S tem je Luka pokazal, kako velik športnik in človek je v resnici. Za našo malo državo je to izjemno priznanje. Ponosni smo, da bomo imeli njegov dres kot spomin na to svetovno prvenstvo," je dejal Trovoada.

Estrada

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika