"Tornadi se tudi v Evropi pojavljajo že od nekdaj, čeprav je res, da so pogoji za njihov nastanek ugodnejši v ZDA, kjer je Skalno gorovje orientirano v smeri sever – jug in se tako predvsem na srednjem zahodu lahko zelo zbližata topel in vlažen zrak iznad Mehiškega zaliva ter na drugi strani mrzel in suh zrak iznad severa celine," je pred časom za naš časnik dejal Branko Gregorčič iz Agencije republike Slovenije za okolje.
Eden hujših v Sloveniji je bil tornado avgusta 1986 v okolici Hotedršice. Hitrost vetra v tem tornadu je bila 216 kilometrov na uro. Od tam je vrtinčast vihar potoval čez Hotedršico, Žibrše, Spodnjo Zaplano in čez Ljubljansko barje do naselja Tomišelj. Pas opustošenja, kot navajajo viri, je bil dolg kar 34 kilometrov, širok pa okoli 100 metrov!
Včeraj skoraj na Dolenjskem
Gospodarstvo
Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba
Kot kaže pa je malo manjkalo, da ne bi včeraj pustošil tudi na Dolenjskem. Portal Neurje.si namreč poroča, da so jim iz Črnomlja poslali posnetek, ki potrjuje zametke skorajšnjega razvoja tornada. "Šlo je namreč za izredno močno supercelično nevihto, ki je ponekod postregla z debelo točo v velikosti teniških žogic," so povedali.
Pojasnili so, da se na posnetku jasno vidi razvoj lijakastega oblaka, ki pa je sicer precej hitro razpadel. "Tudi vremenska sondaža je za okolico Novega mesta ter Črnomlja potrjevala močno vetrovno striženje v nižjih plasteh. Pihal je veter južnih, jugovzhodnih smeri, medtem ko je v višjih plasteh pihal okrepljen zahodnik, severozahodnik. Ni prav dosti manjkalo in zabeležili bi prvi tornado letos v Sloveniji," so prenesli zanimivo vremensko informacijo.