V poletni sezoni se obeta veliko obiskovalcev edinega narodnega parka v Sloveniji, zato so pri JZ TNP v sodelovanju s partnerji projekta VrH Julijcev pripravil tri kratke video filme o najbolj aktualnih tematikah v poletnem času.
»Z odgovornim obiskom lahko vsak prispeva k ohranjanju izjemno bogate in raznolike narave. Koristne informacije za obiskovalce so na voljo na vsakem koraku, zato se pred obiskom dobro informirajmo za naš varen korak in za odgovornost do prostora, ki ga obiskujemo,« so zapisali.
Kaj lahko storimo obiskovalci za ohranjanje narave?
Na javnem zavodu svetujejo, da naj obiskovalci čim pogosteje uporabljajo javni prevoz, parkirajo na urejenih parkiriščih in spoštujejo zapore in mirna območja ter hodijo le po označenih poteh in v dolino odnesejo vse odpadke.
Urejen promet (smotrna uporaba infrastrukture, spoštovanje omejitev hitrosti, uporaba javnega prevoza) je ključno za varstvo narave v poletni sezoni. Obiskovalci s spoštovanjem prometnih ureditev omogočajo več miru, ki ga živali še posebej potrebujejo v fazah paritve, vzgoje mladičev in prehranjevanja.
Naravovarstveni nadzornik Triglavskega narodnega parka Florijan Tišler opozarja, da se pred obiskom katerega koli zavarovanega območja narave pozanimamo o pravilih obnašanja, da bomo s svojim obiskom obvarovali naravo in poskrbeli za lastno varnost.
Markacist Jurij Videc (Planinsko društvo Laško) v imenu Planinske zveze Slovenije spodbuja ljudi, da za lastno udobje in skrb za okolje odhajajo v gorski svet Triglavskega narodnega parka z javnim potniškim prevozom z uporabo železniškega in avtobusnega javnega prometa.
Domačin in turistični vodnik Grega Šilc iz Bohinja si prizadeva, da vsi obiskovalci Triglavskega narodnega parka prispevajo k ohranjanju alpskih voda.
Snovalci tudi napovedujejo pripravo izobraževalnega naravoslovnega dokumentarnega filma, ki bo premierno predvajan jeseni 2023. Film bo skozi oči ljudi, ki živijo, delajo in obiskujejo park predstavil različne vidike in odgovore na vprašanja, kako lahko prispevamo k ohranjanju bogastva narave edinega narodnega parka v Sloveniji in sobivanju narave in človeka na tem območju.