Protest

FOTO: Od vlade ne zahtevajo le višjih plač: "Brez medicinskih sester ni zdravstva"

G.G./STA
22. 2. 2023, 16.00
Posodobljeno: 22. 2. 2023, 16.26
Deli članek:

Delavci v zdravstveni negi že vrsto let opozarjajo na nizke plače in plačna nesorazmerja. Danes so svoje zahteve predstavili na protestnem shodu v Ljubljani.

Marko Vavpotič / M24
Napis je dovolj poveden.

V Sindikatu delavcev v zdravstveni negi Slovenije so nezadovoljni z decembrskim dogovorom, ko so se dogovorili o dvigu plač nekaterim poklicem v zdravstvu in socialnem varstvu, za zdravstveno nego pa je vlada vztrajala, da so bili dviga plač deležni že z dogovorom novembra 2021. A v sindikatu pojasnjujejo, da so takrat nekateri dobili le enega ali dva plačna razreda in zdaj zanje zahtevajo razliko do štirih plačnih razredov, kot je tudi predviden dvig za del zaposlenih v dogovoru oktobra lani.

Zato so  prišli pred vladno poslopje, ker"ne želijo biti več spregledani in preslišani, in ker hočejo znova opozoriti na pomanjkanje kadra ter izčrpanost in podvrednotenje vseh, ki sploh še vztrajajo v zdravstveni negi in socialnem varstvu". Zahtevajo odpravo plačnih nesorazmerij, ki so po njihovi oceni nastale z decembrskih dogovorom s sindikati zdravstva in socialnega varstva, vladi tudi očitajo ignoranco in neenakopraven odnos do različnih skupin javnih uslužbencev. Opozarjajo tudi na že več kot desetletje nesprejete kadrovske standarde in normative.

Marko Vavpotič / M24
"Brez medicinskih sester ni zdravstva"

Udeleženci protesta so se ob 14.30 začeli zbirati na Trgu republike, kjer jih je pred parlamentarno stavbo pozdravila predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. Nekaj pred 15. uro so se podali proti vladnem poslopju, kjer so napolnili Gregorčičevo ulico.

Zaposleni v zdravstveni negi, med katerimi so medicinske sestre, zdravstveni tehniki, bolničarji, reševalci, babice in negovalci, so svoje nezadovoljstvo izrazili z glasnimi žvižgi in številnimi transparenti. Na njih je denimo pisalo Ignoranca in poniževanje nista pot do dialoga; Medicinski sestri skrb in empatija ne plačujeta položnic; Ogrožena zdravstvena nega, ogrožen bolnik, ogrožena medicinska sestra ter Golob, čas je, da si zamrzneš krila. Podpreti so jih prišli tudi reševalci z reševalnimi vozili in sirenami.

Pred vladno palačo je zbrane nagovorilo vodstvo sindikata. Generalni sekretar sindikata Marjan Meglič je bil kritičen do izjav ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana, da bodo "vse reševali za mizo". "Za mizo smo sedeli dneve, tedne, mesece, pa nismo prišli nikamor. Ne moremo verjeti tem besedam. Tukaj smo, da pokažemo, da smo enotni, da držimo skupaj," je dejal. Prepričan je, da zdravstvene reforme brez medicinskih sester ni in je tudi ne bo.

Marko Vavpotič / M24
Opozarjajo na krivice.

Po oceni predsednice sindikata Slavice Mencingar je žalostno, da so se medicinske sestre morale s protestom podati "na pot dokazovanja, kdo smo, kaj smo in koliko smo vredne v tem sistemu". Tudi ona se je obregnila v ministrove izjave, da je zdravstvo treba obravnavati kot celoto. "Medicinske sestre smo del te celote, ampak le takrat, ko je treba delati 24 ur na dan, vse dni v letu. Brez nas ni zdravstva," je dejala in dodala, da je "žalostno, da smo se medicinske sestre podale na to pot. Ampak to je šele začetek, če ne bomo uslišane."

Marko Vavpotič / M24
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič se je rokovala s Slavico Mencingar.

Marko Vavpotič / M24
Jih bo vlada uslišala?

Marko Vavpotič / M24
Ob robu je shod spremljal tudi poslanec Levice Miha Kordiš (drugi z leve)

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu