Kot so sporočili iz Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije, katerega del je reprezentativni sindikat zaposlenih v Savi Turizmu, uprava družbe kljub številnim pozivom ni ugodila njihovim zahtevam. Med njimi so preklic načrtovanega prenosa sobaric v Hotelih Bernardin na zunanje izvajalce, odprava plačnih nesorazmerij, takojšnja uskladitev osnovnih plač z lansko inflacijo (10,3 odstotka), sklenitev aneksa k podjetniški kolektivni pogodbi, dvig povračila stroškov prevoza na delo na 21 centov na kilometer ter polno nadomestilo plače za čas trajanja stavke. V sindikatu so ob tem obvestili člane, da bo uprava družbe Sava Turizem, pod okrilje katere sodijo Hoteli Bernardin, po njihovem predvidevanju na zborih zaposlenih nadaljevala pritiske na člane sindikata z namenom preprečiti stavko. To predstavlja kršitev določil zakona o stavki, so izpostavili.
Zanimivosti
Ti ugodni izdelki so si prislužili znak “ODLIČNA KAKOVOST”
Kot v sindikatu opozarjajo že nekaj časa, bi načrtovani prenos sobaric v Hotelih Bernardin na zunanjega izvajalca Aktiva čiščenje predstavljal škodljivo prakso, ki vplivajo na socialni in materialni položaj delavcev. O tem so obvestili tudi vlado in Slovenski državni holding (SDH), saj je Sava Turizem v lasti družbe Sava, katere 90-odstotna lastnica je prek SDH in Kapitalske družbe država, a so "razočarani nad neodzivnostjo".
Vodstvo Save Turizma medtem vztraja, da dosledno spoštujejo zakonodajo, prenos zaposlenih pa med drugim pripisujejo sezonski naravnanosti podjetja. "Smo izredno sezonsko naravnano podjetje, v katerem je težko uravnavati nihanja števila zaposlenih sobaric. Na Obali je na primer v nizki sezoni lahko zasedenih manj kot 100 sob dnevno, v visoki sezoni pa 750 sob dnevno," so v začetku meseca pojasnili odločitev.
O nameri družbe Sava Turizem, ki je kot rečeno v državni lasti je izjavo pred dnevi podal tudi minister Luka Mesec, ki se je postavil na stzran zaposlenih, oziroma sindikata. Na ministrstvu so navedli, da podpirajo in se pridružujejo mnenju sindikata o neprimernosti praks najema zunanjih izvajalcev oziroma t. i. outsourcinga in potencialno škodljivih učinkih tovrstnih praks na socialno varnost ter materialni položaj delavcev. Ob tem so opozorili na eno od ključnih zavez koalicijskega dogovora: da bodo javni sektor postavili za pozitiven zgled in v njem v čim krajšem času skladno s pripravljeno strategijo odpravili prekarnost oziroma kjer obstaja redna potreba po rednem delu, ukinili outsourcing.