Do protesta je takrat prišlo, ker je prejšnja vlada v okviru tretjega protikoronskega zakona podaljšala veljavnost spremenjenega zakona o ohranjanju narave in s tem podaljšala omejevanje pravic naravovarstvenih organizacij in njihove možnosti poseganja v za naravo škodljive projekte.
Policisti so od Medaka in treh protestnikov zahtevali, da se odstranijo, kar niso storili. Nato so jih odnesli v policijsko vozilo in odpeljali na policijsko postajo za Bežigradom. Prejeli so 400 (Medak) in 600 evrov kazni (ostali trije). Medak se je pritožil in po dolgem postopku uspel dokazati, da je bilo postopanje policije nezakonito.
Pred dnevi je v javnost prišlo še poročilo o ugotovitvah izrednega nadzora nad ravnanjem policije pri varovanju protestov v času koronakrize. V poročilu ministrstva za notranje zadeve je opisanih veliko napačnih, nezakonitih ravnanj policije.
Če se tokrat osredotočimo le na del privedbe Medaka in treh njegovih kolegov. Policisti protestnike niso opozorili pred uporabo prisilnih sredstev, nezakonito so jih privedli in jih predolgo zadrževali na policijski postaji. Že prej, pred stavbo ministrstva, policisti sploh niso preverili, če je prostor, kjer so sedeli protestniki, varovano območje (niso, kot je kasneje ugotovilo sodišče). Vodstvo PP Bežigard pa je vse skupaj podpisalo in ni sprožilo notranjevarnostnega postopka.