Po napovedih Arsa bosta nadpovprečno visoki tudi današnja večerna in sredina dopoldanska plima. Pričakujejo, da se bo med 20. in 22. uro morje razlivalo po nižjih delih obale do višine 20 centimetrov.
Visoka plima in ustrezen veter sta povzročila tudi razlivanje morja v Krajinskem parku Sečoveljske soline. »To so te podnebne spremembe. Pričakovano novembrsko visoko plimovanje, vendar tako visoke vode ne pomnimo v svoji dvajsetletni zgodovini upravljanja z zavarovanim območjem,« so zapisali na Facebooku.
Najvišja gladina od leta 1961
Na mareografski postajo v Kopru pa so danes izmerili peto najvišjo gladino morja od leta 1961, so sporočili z Agencije RS za okolje. Pojasnili so, da je to posledica več dejavnikov. Zaradi bližine luninega mlaja je bila astronomska plima visoka. Poleg tega vzdolž Jadrana piha močan jugo, na odprtem morju s hitrostjo preko 100 kilometrov na uro. To je po izračunih strokovnjakov povišalo gladino za 40 centimetrov. V jutranjih urah se je zračni tlak znižal za skoraj 20 hektopaskalov, kar je prispevalo k dvigu gladine za dodatnih 40 centimetrov, so razložili.
V Piranu največ škode v pritličjih
Enote civilne zaščite so s protipoplavnimi vrečami zaščitile Tartinijev trg in okolico, vendar je morska voda pričakovano prodrla tudi v meteorno kanalizacijsko omrežje, iz katerega je prihajala na površje v mestu. Največ škode je voda povzročila v pritličnih stanovanjih in v lokalih, nekaj je bilo tudi namočenih avtomobilov, ki jih lastniki niso umaknili. Po poročanju Primorskih novic se je na pomolu prevrnil sod, odpadno olje pa se je razlilo v morje.
Ob pričakovanem izrazitem vremenskem poslabšanju so pod vodo tudi deli Izole, kjer je civilna zaščita postavila baraže na Sončnem nabrežju. Ko so jih umaknili je morska voda delno še zalivala cesto, vendar hujših posledic ni bilo opaziti.