"Zgodovinski sporazum"

Za nezadovoljne mlade zdravnike bodo iskali "obliž"

G.G.
19. 10. 2022, 15.44
Posodobljeno: 19. 10. 2022, 16.00
Deli članek:

Stavkovni sporazum med vlado in Fidesom je podpisan, tako da stavke ne bo. Kaj pa zdaj? Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan meni, da gre za »zgodovinski sporazum«.

STA
Danijel Bešič Loredan in Gregor Zemljič sta si segla v roki. Najtežji del pa šele prihaja.

Bešič Loredan se je zahvalil zdravnikom za »konstruktivno razpravo in razumevanje dane situacije« in napovedal, da bodo skupaj sedli za mizo in poiskali rešitve. »Moramo priti do sistema, da bo pacient v središču,« pravi minister, ki je prepričan, da so sklenili »zgodovinski sporazum, ki pomeni začetek prepotrebnih in nujnih sprememb v zdravstvenem sistemu«. To pomeni, da bodo začeli s pripravo sistemske zakonodaje, eden ključnih temeljev pa je plačni sistem, iz katerega zdravniki in zobozdravniki ne bodo izstopili.

Sporazum predvideva oblikovanje ločenega plačnega zdravstvenega stebra v okviru plačnega sistema javnega sektorja. Oblikovan naj bi bil do 1. aprila prihodnje leto, do 30. junija pa vložen v zakonodajni postopek.

Po povišanju plač medicinskim sestram novembra lani so nastale anomalije, se strinjata tako Bešič Loredan kot član Fidesove pogajalske skupine Gregor Zemljič. Mladi zdravniki in specializanti imajo trenutno nižjo plačo od diplomirane medicinske sestre, kar je »unikum v Evropi«, pravi minister, zato bodo poskušali najprej urediti to področje z iskanjem poti za »tako imenovani obliž«. Celotno situacijo v zdravstvu pa bodo urejali v okviru plač javnega sektorja.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Gospodarstvo

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Zemljič se je strinjal s povedanim in dodal, da imajo zdaj štiri mesece časa za iskanje najboljših rešitev. »Prvič se je zgodilo, da bomo z vlado in ministrom sedeli za isto mizo in iskali rešitev,« je dejal Zemljič, ki pravi, da gre pri reformi za dobrobit vseh, predvsem pa pacientov.

Mladi zdravniki opozarjajo, da drvimo v smer balkanskega zdravstva

Mladi zdravniki Slovenije s sporazumom niso zadovoljni. »Zdravnik na začetku kariere dela še naprej na urgenci za 5,5 eur neto na uro, vrhunski nevrokirurg operira možgane za 14,4 eur na uro,« so ponazorili in posvarili, da zdravniki odhajajo iz sistem, ki »drvi v smer balkanskega zdravstva«.

Do vladnih obljub so zadržani, ne verjamejo jim, upajo pa, da se tokrat motijo. »Izraženo nezadovoljstvo zdravništva je jasen signal vladi, da mora ukrepati takoj in odločno!« zaključujejo svoj poziv.

Zanimivosti

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025

Črna kumina (3)
Črna kumina

Eno najbolj zdravih živil, ki odlično vpliva na imunski sistem