"Zgodovinski sporazum"

Za nezadovoljne mlade zdravnike bodo iskali "obliž"

G.G.
19. 10. 2022, 15.44
Posodobljeno: 19. 10. 2022, 16.00
Deli članek:

Stavkovni sporazum med vlado in Fidesom je podpisan, tako da stavke ne bo. Kaj pa zdaj? Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan meni, da gre za »zgodovinski sporazum«.

STA
Danijel Bešič Loredan in Gregor Zemljič sta si segla v roki. Najtežji del pa šele prihaja.

Bešič Loredan se je zahvalil zdravnikom za »konstruktivno razpravo in razumevanje dane situacije« in napovedal, da bodo skupaj sedli za mizo in poiskali rešitve. »Moramo priti do sistema, da bo pacient v središču,« pravi minister, ki je prepričan, da so sklenili »zgodovinski sporazum, ki pomeni začetek prepotrebnih in nujnih sprememb v zdravstvenem sistemu«. To pomeni, da bodo začeli s pripravo sistemske zakonodaje, eden ključnih temeljev pa je plačni sistem, iz katerega zdravniki in zobozdravniki ne bodo izstopili.

Sporazum predvideva oblikovanje ločenega plačnega zdravstvenega stebra v okviru plačnega sistema javnega sektorja. Oblikovan naj bi bil do 1. aprila prihodnje leto, do 30. junija pa vložen v zakonodajni postopek.

Po povišanju plač medicinskim sestram novembra lani so nastale anomalije, se strinjata tako Bešič Loredan kot član Fidesove pogajalske skupine Gregor Zemljič. Mladi zdravniki in specializanti imajo trenutno nižjo plačo od diplomirane medicinske sestre, kar je »unikum v Evropi«, pravi minister, zato bodo poskušali najprej urediti to področje z iskanjem poti za »tako imenovani obliž«. Celotno situacijo v zdravstvu pa bodo urejali v okviru plač javnega sektorja.

Zemljič se je strinjal s povedanim in dodal, da imajo zdaj štiri mesece časa za iskanje najboljših rešitev. »Prvič se je zgodilo, da bomo z vlado in ministrom sedeli za isto mizo in iskali rešitev,« je dejal Zemljič, ki pravi, da gre pri reformi za dobrobit vseh, predvsem pa pacientov.

Mladi zdravniki opozarjajo, da drvimo v smer balkanskega zdravstva

Mladi zdravniki Slovenije s sporazumom niso zadovoljni. »Zdravnik na začetku kariere dela še naprej na urgenci za 5,5 eur neto na uro, vrhunski nevrokirurg operira možgane za 14,4 eur na uro,« so ponazorili in posvarili, da zdravniki odhajajo iz sistem, ki »drvi v smer balkanskega zdravstva«.

Do vladnih obljub so zadržani, ne verjamejo jim, upajo pa, da se tokrat motijo. »Izraženo nezadovoljstvo zdravništva je jasen signal vladi, da mora ukrepati takoj in odločno!« zaključujejo svoj poziv.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu