Sporen nakup podjetja Actual I.T.

Zakaj je odstopil šef Telekoma? Da bi si zagotovil bogato odpravnino?

G.G./STA
2. 9. 2022, 08.03
Posodobljeno: 2. 9. 2022, 10.55
Deli članek:

Nadzorni svet Telekoma Slovenije je v četrtek sprejel sklep o prenehanju mandata predsednika uprave Cvetka Sršena, ki je bil na čelu družbe od marca lani. Sršen je bil v preteklosti kandidat SDS za župana v Krškem.

STA
Cvetko Sršen

Nadzorniki so sprejeli sklep, da se zamenja tudi članico uprave Barbaro Galičič Drakslar. Obema poteče mandat z dnem imenovanja novih članov uprave oz. najpozneje 31. oktobra. Z mesta člana uprave so medtem nadzorniki krivdno razrešili Tomaža Jontesa. Do imenovanja novega člana uprave so nadzorniki za vodenje komercialnega stebra pooblastili člana uprave Mitjo Štularja.

Do sprememb v upravi družbe prihaja teden dan pred skupščino, na kateri bodo odločali o prevetritvi nadzornega sveta. Menjavo pet od šestih predstavnikov kapitala v nadzornem svetu predlaga Kapitalska družba (Kad). In prav zato naj bi se po informacijah portala Necenzurirano Sršen in Galičič-Drakslarjeva, ki jo je Sršen pripeljal s Pošte Slovenije, želela izogniti krivdni razrešitvi. S to potezo sta prehitela nadzorniki in si zagotovila odpravnino. Kako visoko, še ni znano.

Kad, ki je lastnik 5,59 odstotka Telekoma, predlaga razrešitev Iztoka Černoše, Karle Pinter, Marka Kerina, Radovana Cerjaka in Jurija Toplaka, med nadzorniki pa naj bi ostal dosedanji član Aleksander Igličar. Za nove člane nadzornega sveta Telekoma Slovenije, ki bi štiriletni mandat mandat nastopili z dnem imenovanja na skupščini, so predlagani Roman Jerman, Tadeja Čelar, Alenka Čok Pangeršič, Miha Žejn in Robert Cimerman.

Sporen nakup podjetja Actual I.T.

Razlog za odpoklic Jontesa pa je med drugim, da se s strani novih članov nadzornega sveta, ki niso sodelovali pri sprejemanju preteklih odločitev, pregleda upravičenost njihovega sprejema ter spremljanje učinkov določenih preteklih investicij oz. odločitev glede na dejansko stanje. Kot primer so v Kadu navedli nakup podjetja Actual I.T., o čemer so podrobno pisali na portalu Necenzurirano.

Po poročanju nekaterih medijev je bil 30 milijonov evrov vreden nakup tega podjetja preplačan in negospodaren, v upravi pa naj zanj ne bilo soglasja, saj naj bi mu nasprotovala Štular in Jontes, ki je kader NSi. Slednjemu naj bi uprava očitala, da je javnost spravil dokumente o nakupu Actual I.T. O tem naj bi nadzornikom predložili celo pisno izjavo. V Telekomu so pozneje zatrdili, da je bil opravljen skrbni pregled posla, dve revizijski hiši pa sta pripravili neodvisni cenitvi prevzete družbe.

Favoriziranje oglaševanje v medijih, naklonjenih SDS

Telekom se je v času Sršenovega mandata otepal tudi z očitki radodarnega oglaševanja v medijih, naklonjenih SDS in prejšnji vladi, ter financiranja televizije Nova24TV v solastništvu članov in poslancev stranke SDS prek nadomestila za distribucijo programov. V javnosti je odmevala tudi zgodba, ko je reorganiziral programska mesta v svoji shemi in dva izmed najbolj gledanih programov Pop TV in Kanal A s 4. in 8. mesta uvrstil na mesti 11 in 12, medtem ko sta programa Nova 24 TV in Nova 24 TV 2 dobila mesto 7 in 8.

Medtem ko je Telekom že pred Sršenovim prihodom televizijo Planet TV prodal madžarski medijski družbi TV2 media, pa je v času njegovega mandata uprava ustavila prodajo 100-odstotnega lastniškega deleža družbe TS Media, ki je med drugim lastnica in upravljalka portalov Siol.net, Najdi.si in Bizi.si. Najugodnejšo ponudbo naj bi takrat oddal United Group, ki ima v lasti tudi telekomunikacijskega operaterja Telemach, pozneje pa je v Sloveniji zagnal tudi medij N1. Sršen je tedaj poudarjal, da so po njihovi oceni nad koristmi prodaje pretehtale priložnosti TS Media na trgu, a obenem so se v javnosti pojavljala mnenja, da je šlo pri odločitvi za željo ohranitve vpliva takratne vladajoče politike nad portalom Siol.net.