Priporočila NIJZ sprejeta

Danijel Bešič Loredan: Obveznega cepljenja ne bo, »želimo ostati odprta družba in bomo odprta družba«

S.R.
23. 8. 2022, 12.30
Posodobljeno: 23. 8. 2022, 13.59
Deli članek:

Ministrstvo za zdravje se je danes odzvalo na priporočila, ki jih je nanje prejšnji teden naslovil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ).

Osebni arhiv
Učitelji, učenci in starši so se prejšnjo sredo znašli pred izzivom samotestiranja.

STA
Danijel Bešič Loredan

Kot smo že poročali, je NIJZ prejšnji teden ministrstvu za zdravje predal strokovna priporočila posvetovalne skupine za spremljanje novega koronavirusa, ki predvidevajo dve fazi ukrepanja. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da priporočila pozdravljajo in da so jih praktično v celoti sprejeli, saj sledijo »tistemu, kar smo se dogovorili, da je stroka tista, ki bo postavila meje in faze, kako bo epidemija tekla.« Po njegovih besedah je naloga ministrstva ta, da razvoj epidemije spremlja na tedenski ravni, se na tedenski ravni tudi sestaja in ugotavlja, v kateri fazi epidemije smo. Dodal je še, da so pripravili zakonske podlage, v kolikor bi se na področju epidemije kar koli spremenilo, da bodo lahko ustrezno ukrepali. »Želimo ostati odprta družba in bomo odprta družba.«

Po navedbah Loredana bo fokus na zdravstvenem sistemu, pri čemer je želja ta, da se iz pandemične postopoma preide v endemično fazo ter da zdravstveni sistem deluje za vse enako. »Navodilo bo jasno, 20 odstotkov efektivnih posteljnih kapacitet morajo zavodi pripraviti za covid bolnike,« je poudaril in dodal, da se bodo posteljne kapacitete na intenzivni negi določale posebej, za to pa je odgovorna skupina za posteljne kapacitete pod vodstvom Matjaža Jereba. A »meje bodo postavljene zelo visoko«. Loredan je na tem mestu še enkrat poudaril, da je njihova naloga stanje spremljati, ljudi pomiriti in jasno poudariti, da »obveznega cepljenja ne bo.« »O vsem bomo pravočano obveščali javnost, noben ukrep ne bo sprejet po načinu, kot se je dogajalo pod prejšnjo vlado.« Minister je še izpostavil, da obe podrazličici virusa, ki trenutno krožita, na srečo omogočata, da lahko »zvozimo na tak blag način z odprto družbo, da ljudje v tej fazi ne bi bili prizadeti.« Obenem je poudaril, da morajo hkrati biti pripravljeni tudi na najbolj črn scenarij, ko bi se virus spremenil, mutiral, ter bi imeli opravka z novim virusom in se vrnili na izhodišče. V tem primeru bo to »skomunicirano precej drugače. To bova vedno skomunicirala s predsednikom vlade skupaj.«

STA
Na ministrstvu za zdravje bo celotno epidemijo vodil državni sekretar na ministrstvu za zdravje Tadej Osterc.

Testi bodo na voljo 29. avgusta

Celotno epidemijo bo vodil državni sekretar na ministrstvu za zdravje Tadej Osterc, ki je pojasnil, da stroka zagotavlja usmeritve, ministrstvo pa mora poskrbeti za pravne, finančne in organizacijske usmeritve in podlage. Izpostavil je še skorajšnji začetek šolskega leta in pojasnil, da so že pripravili podlage, da se bo z 29. avgustom v lekarnah začelo izdajanje testov za samotestiranje, ki bodo financirani iz proračuna. Za posameznega učenca in dijaka bo na mesec na voljo deset brezplačnih testov za samotestiranje. S septembrom bodo v lekarnah na voljo za učence in dijake, oktobra, ko s šolskim leto začnejo študenti, pa bodo predvidoma na voljo tudi zanje. Ravnateljem šol in socialno-varstvenim zavodom pa bodo danes posredovali vsa navodila. Samotestiranje je sicer prostovoljno in poteka v domačem okolju, v fazi 1 pa se samotestirajo samo tisti s simptomi covida. »Če bomo odgovorni, vsak do sebe in do družbe, bomo zaščitili ranljive skupine, strarejše in imunokompromitirane, po drugi strani pa zdravstveni sistem, ki ima svoje meje.«

Loredan je ob tem opomnil tudi na morebiten referendum o noveli zakona o nalezljivih boleznih (ZNB). »Če nekdo vloži referendum na vlado, je to sprejemljivo, če nekdo vloži referendum na ZNB, pa se igra z življenji ljudi,« je poudaril. »Upam, da bo s strani opozicijske SDS prevladala zdrava pamet in da bo novela ZNB-ja obveljala, ker nam daje pravno podlago za drugo fazo, do katere upamo, da v tej jeseni in zimi ne bo prišlo.«

Interventni zakon

Da so na ministrstvu pregledali vseh 10 protikoronskih paketov, pri čemer so se osredotočili na ukrepe, ki se nanašajo na področje zdravstva, pa je pojasnila vodja službe za sistemsko zakonodajo Mateja Radej Bizjak, ki je predstavila tudi postopek usklajevanja predlogov nujnih ukrepov za interventni zakon. Po njenih navedbah se bo zakon o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic epidemije covida na področju zdravstva sprejemal po nujnem zakonodajnem postopku, kar sicer pomeni, da javna razprava ni predvidena. A želijo kljub temu še pred uradnim medresorskim usklajevanjem in vladnim postopkom pridobiti mnenje čim širše strokovne in zainteresirane javnosti.