Na terenu je 960 gasilcev, ob tem pa še 300 pripadnikov drugih služb za zaščito in reševanje ter 130 sekačev, ki skrbijo za požarne poseke. Poteka tudi gašenje iz zraka.
Že od sinoči je gorelo na več lokacijah, ponoči pa so se pojavljala še nova žarišča. Potrebnih je bilo veliko premikov enot, pojasnjuje Močnik, saj je obseg ogroženega območja zares ogromen. Najhuje je bilo na Cerju (nad Mirnom), kjer je v večernih urah zagorelo v bližini pomnika miru in razglednega stolpa, in proti Trstelju. Ogromno je dima. A kar je najbolj pomembno – požarišča smo uspeli obdržati pod nadzorom, je bilo prvo jutranje poročilo poveljnika severno-primorske gasilske regije. Nato se je znova vse obrnilo, v prvi vrsti zaradi vetra. Zlasti popoldne, ko se je iz burje obrnil v jugo.
Interventne ekipe so zjutraj najbolj izpostavljale skrb zaradi vetra, ki je bil nato danes še nekoliko močnejši, kot včeraj. Ta dan je pihal s hitrostjo okoli 20 km/h, danes naj bi bila njegova moč okoli 30 km/h. Vsi pa dobro vemo, kaj se je zgodilo minule dni, ko se je pojavil. »Tako kot vsak dan okoli poldne, bo začel pihati tudi danes. Po napovedih še za malenkost močnejši od včerajšnjega. Bojimo se, da to pomeni poslabšanje, ki smo ga doživeli še vsak dan,« nam je sporočil Ervin Čurlič, tiskovni predstavnik Civilne zaščite za Severno Primorsko.
Nekaj po poldnevu je bilo najhuje v bližini Kostanjevice na Krasu, kjer je sicer nameščen štab intervencije. Znova gori tudi pod daljnovodom med Lokvico in Mirnom.
Evakuacija prebivalcev kar 15 vasi
Na terenu si je zahtevne razmere tudi danes ogledal obrambni minister Marjan Šarec. »Situacija je resna, gasilci pred Opatjem selom branijo en objekt,« je začel dramatično Šarec in dodal, da oviro predstavljajo tudi neeksplodirana ubojna sredstva, saj zaradi njih gasilci ne morejo v gozd in lahko gasijo le na robovih požara.
Vzpostavljena je tudi dežurna telefonska številka 041 439 775 za vse, ki bi potrebovali kakršnokoli informacijo.
»Obstaja nevarnost preskoka, ogenj se bliskovito širi. Potrebni so skrajni napori, da enote na terenu obvladujejo požarišče,« pojasnjuje Šarec, ki sklene, da »situacija ni najslabša možna, je pa zelo resna«. Dobro uro zatem, nekaj po 15. uri, je bila zaradi hitrega širjenja ognja potrebna evakuacija prebivalcev iz Opatjega sela, Nove vasi in Hudega loga, so sporočili iz štaba Civilne zaščite za Severno Primorsko in dodali, da je evakuacijska pot po cesti Lokvica - Devetaki na italijanski strani, saj je cesta proti Mirnu zaprta. Zbirna točka za vse je v Športnem centru Šempeter. Malo po 16. uri so odredili še evakuacijo prebivalcev Vrtoč v občini Miren - Kostanjevica. Kot so pojasnili v regijskem štabu, je zbirni center zanje dvorana v Bukovici. Skupno je bilo danes evakuiranih že več kot 500 ljudi. S požari na več lokacijah na Krasu se sicer bori 960 gasilcev. Imajo tudi izdatni pomoči iz zraka, in sicer kar 11 helikopterjev in letala Pilatus. Na pomoč je prispel tudi hrvaški canadair.
Malo pred 18. uro je nato odjeknila nova vest, in sicer, da se požar približuje Renčem in vsem bližnjim krajem, zato so odredili evakuacijo prebivalccev iz nekaterih krajev in zaselkov v zaledju Renč. Po zadnjih informacijah je stekla evakuacija vasi Vrtoče, Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini in Oševljek. "Za prebivalce samih Renč in ostalih bližnjih krajev in zaselkov, ki jih zgoraj nismo našteli pa velja stanje pripravljenosti. Pozorno naj spremljajo medije in navodila služb za zaščito in reševanje," so pojasnili v regijskem štabu civilne zaščite. Razmere se spreminjajo izredno hitro in previdnost, sploh, ko gre za večja naselja,ni odveč.
Tudi v tem primeru kot evakuacijski točki služita dvorana v Bukovici in športni center Šempeter. "Ljudje naj mirno zapustijo domačije in vzamejo s seboj najnujnejše," so še navedli in dodali, da se "gasilci trudijo na vso moč, imajo tudi pomoč iz zraka, a je ognjena stihija neusmiljena."
Prebivalci se ponoči niso vrnili domov
Kot je ponoči za Odmeve na TV Slovenija pojasnil Čurlič, na terenu tudi tekom noči ostaja veliko gasilcev. Dejal je, da je danes gorelo na celotni liniji in še vedno gori. Dejal je, da evakuirani prebivalci zaenkrat ostajajo v začasnih namestitvah.
Poveljnik civilne zaščite Srečko Seštan ga je dopolnil, da je vidnost izjemno slaba, "sploh je ni bilo, hribi se sploh ne vidijo." Izrazil je upanje, da bo ponoči uspešna akcija in da jih "bo jutro počakalo malo bolj optimistično." V soboto se za spremembo gašenje iz zraka začenja že ob 6. uri zjutraj. Takrat naj bi začelo gasiti 11 helikopterjev in Pilatus, ob približno 7. uri pa naj bi se jih pridružil tudi hrvaški canadair. Sile naj bi razporedili na dve ali tri požarišča, da bodo lahko v jutranjih urah, ki so najbolj primerne, storili največ.
Razmere se ne umirjajo, gasilci utrujeni
Okrog Kostanjevice na Krasu je vse več dima, predvsem na severu, je zvečer poročala Slovenska tiskovna agencija. Pri gasilcih je videti vse več znakov utrujenosti. Najhuje je na gričevju nad spodnjo Vipavsko dolino, v okolici Trstelja. Na drugi strani so Renče z zaselki, iz katerih so morali ljudje oditi ali pa so v pripravljenosti na evakuacijo. Vsako uro se pokaže nekaj novih točk, od koder se temno pokadi, včasih je na začetku videti tudi plamen.
Pri gasilcih, ki prihajajo in odhajajo iz štaba civilne zaščite v Kostanjevici na Krasu, je videti vse več znakov utrujenosti. Zato so tudi navodila poveljnikov včasih bolj glasna. Prostovoljci so pokazali precej olajšanja, ko se je pojavil hrvaški kanader, ki neprestano zajema vodo v morju in jo spušča tam, kjer jo najbolj potrebujejo. Po drugi strani spoznavajo, da bodo morali delo nadaljevati najmanj še kakšen dan.
Težko je karkoli napovedovati, ampak "jasno je, da bo ta boj trajal še kar nekaj dni", je za STA povedal tudi Ervin Čurlič. Kot pravi, bo do obilnejšega dežja ogenj težko popolnoma pogasiti, upa pa, da ga bo gasilcem uspelo omejiti oziroma predvsem zavarovati ljudi in imetje. Podatkov o tem, koliko gasilcev bo ponoči na delu, na civilni zaščiti še nimajo. "Ampak vsak večer jih je bilo vsaj 500 in verjamem, da jih bo tudi danes toliko," je ocenil Čurlič. Poudaril je, da gasilci prihajajo in odhajajo ter da je delo zaradi vročine in neeksplodiranega streliva iz prve svetovne vojne izjemno stresno.
O pričakovanih vremenskih razmerah je povedal: "Navajeni smo, da se ob enajstih vsak dan veter okrepi. Ne gre za kakšen orkanski veter, kot ga poznamo v Ajdovščini, ampak je ravno dovolj močen, da vsa ta žarišča na različnih krajih razpihne." Sicer pa "gori tam, kjer je kaj ostalo. Ne nekaterih krajih je pogorelo vse. Videti je, kot če bi prišel na Mars," je še opisal Čurlič.
»To, kar se dogaja na Krasu, se bo v zgodovino Slovenije zapisalo z najbolj črnimi, a hkrati najbolj zlatimi črkami,« je še sklenil. Črnimi, ker gre za obsežno katastrofo in zlatimi, ker tako zelo izstopa potencial ljudi, ki pomagajo na vse pretege; ne samo gasilci, lokalna oblast, država, prostovoljci, gozdarji in mnogi ostali, »marveč kar cela Slovenija z donacijami, vzpodbudnimi besedami in zahvalami,«je danes podčrtal Šarec.
Ganljivi prizori
Hvaležnost je moč opaziti na vsakem koraku. To vsem, ki krotijo razmere na Krasu, Slovenci sporočajo na različne načine. V središču Mirna je več velikih napisov »hvala«, ti so tudi ob cestah, po katerih se z izmen vračajo kolone gasilskih vozil iz celotne Slovenije. Ljudje stojijo ob cestah, mahajo, ploskajo ... Skratka trenutki, ki jih je težko prezreti.
Gasilska zveza Slovenije (GZS) zbira denarna sredstva za gašenje in uničeno opremo v požaru na Krasu.
Vsi, ki želijo pomagati, lahko pošljejo sms-sporočilo z besedo GASILEC5 na telefonsko številko 1919 in tako darujejo pet evrov, ali pa poljuben znesek nakažejo na transakcijski račun GZS: TRR SI56 0400 1004 6481 225. Sklic je SI00 24516, koda namena pa požar Kras julij 2022.
Premier Robert Golob je včeraj v oddaji Odmevi na TV Slovenija povedal, da bo vlada za prostovoljne gasilce, ki so v času takšnih intervencij v resnici na dopustu, uredila finančno nadomestilo, za jesen pa napoveduje spremembe zakona o gasilstvu, "s katerim želimo to točko urediti enkrat za zmeraj". Prav tako namerava vlada z interventnim zakonom nadomestiti škodo, nastalo v požaru, je napovedal in dodal, da to velja predvsem za občino Miren - Kostanjevica, ki je zelo prizadeta. "Njim bomo morali posebej priskočiti na pomoč," je poudaril. Prav tako bo po njegovih besedah država prevzela stroške, ki jih ima omenjena občina z vzdrževanjem požarnega varstva.
Preberite tudi ta čustven zapis Nine, ki je grozoti pričala od blizu.