Zavajal naj bi glede poteka pogajanj, hkrati pa naj bi »nepooblaščeno posegal v določanje izvedbe stavke,« je povedala Potočnikova. Poudarila je, da v nasprotju s trditvami generalnega direktorja sindikalna stran ni prekinila pogajanj. Na zadnjem, torkovem sestanku so se namreč tudi dogovorili za datum naslednjega, ki naj bi bil na sporedu prihodnji torek, a mora ta pogajanja skilcati »delodajalska stran,« pri čemer generalni direktor uradnega povabila kljub uskladitvi dnevnega reda še ni poslal. »Kako si lahko to razlagamo, ne vemo.«
Ker v pogajanjih, v okviru katerih želijo urediti »alarmantne razmere v javni hiši, predvsem na informativnem programu Televizije Slovenija,« niso bili uspešni, so že v torek za prihodnji ponedeljek napovedali stavko, je spomnila Potočnikova, ki je dodala, da so s tem seznanili tudi generalnega direktorja. Poudarila je še, da Grah Whatmough zavaja, ko govori, da so stavko napovedali v času pogajanj, saj so stavko napovedali že 13. maja, 23. maja pa izvedli opozorilno stavko, »ki je nismo preklicali.« Sama pogajanja po njenih navedbah ne izključujejo stavkovnih aktivnosti, kot meni generalni direktor, kar kaže na »njegovo nepoznavanje zakona o stavki. Če bi imel iskrene namene urediti razmere v uredništvih, je imel za to vse možnosti in prav gotovo ne potrebuje našega dovoljenja za nadomestne zaposlitve novinarjev po številnih odhodih.«
Potočnikova je še dejala, da je Grah Whatmough z neukrepanjem v zadnjih mesecih in kadrovsko politiko »opustil dolžno ravnanje in javnemu zavodu povzročil nepopravljivo škodo.« Njegovo navodilo, ki ga je podal v zvezi z napovedanimi ponedeljkovimi stavkovnimi aktivnostmi, in sicer, da naj enote pripravijo sezname stavkajočih, ker bo to podlaga za izplačilo njihovih plač, je po mnenju Potočnikove nezakonito. Kot protizakonito je označila tudi »njegovo rožljanje z disciplinskimi in odškodninskimi sankcijami delavcem, ki bi dejansko pri opravljanju svojih delovnih obveznosti spoštovali stavkovna navodila.«
Krajšanje programa odločitev direktorja
Sporočilo generalnega direktorja o ponedeljkovem skrajšanju informativnih oddaj prvega programa TVS je njegova odločitev, pa je po poročanju STA dejala članica pogajalske skupine Ksenija Horvat. Dodala je, da generalni direktor nima zakonske podlage, da odreja vsebino programa, saj je oblika stavke v izključni pristojnosti stavkajočih. »Zavzemamo se za neokrnjen, neskrajšan program, direktor pa za izredne razmere,« je dejala.
Kar zadeva sezname stavkajočih, bo stavkovni odbor, ki šteje 180 članov, zoper vodstvo podal prijavo na delovnopravno sodišče, »ker so kazensko odgovorni za preprečevanje in oviranje stavke,« je pojasnila Horvatova. Vodja stavkovnega odbora Helena Milinković pa je dejala, da želi generalni direktor s temi grožnjami zaposlene odvrniti od stavke. Napovedala je, da bo v primeru v primeru uresničitve te grožnje plače zaposlenim pokril sindikat. Milinkovićeva je sicer izpostavila še, da so razmere v informativnem programu TVS iz dneva v dan slabše, »zaradi toksične klime« pa je odšlo že okrog 30 zaposlenih, vse več jih je zaradi »nečloveških pritiskov« na bolniški zaradi izgorelosti, še poroča STA.